Erişilebilirlik

Scholz’dan Kıbrıs'la İlgili Arabuluculuk Teklifi


Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Anastasiadis - Almanya Başbakanı Scholz
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Anastasiadis - Almanya Başbakanı Scholz

BERLİN - Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis ile yaptığı görüşmenin ardından, ülkesinin Kıbrıs konusunda arabulucu olarak devreye girmeye hazır olduğunu söyledi.

İki günlük çalışma ziyareti çerçevesinde Berlin’e gelen Anastasiadis ile görüştükten sonra açıklama yapan Scholz, Almanya’nın iki bölgeli ve iki toplumlu çözümü desteklediğini, bunun temelinin BM kararları olduğunu ifade etti.

Kıbrıs konusunda müzakere sürecinin canlandırılması gerektiğini söyleyen Scholz, "Talep edilirse Almanya, BM yönetimindeki müzakere sürecine yardımcı olmaya hazır" dedi.

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz ve Ege’de yaşanan sorunlara da gönderme yapan Almanya Başbakanı, bu konuda da diyalog çağrısı yaptı.

Bölgede iyi komşuluk ilişkilerinin herkesin çıkarına olacağını belirten Scholz, "Deniz alanları önemli ekonomik potansiyele sahiptir ve bölgesel enerji işbirlikleri için iyi fırsatlar sunar. Bu çerçevede yaşanan sorunların uluslararası hukuk temelinde aşılması iyi olur" diye konuştu.

Güney Kıbrıs'tan "yardım edin" talebi

Anastasiadis ise Türkiye’nin uluslararası hukuk yoluna dönmesi gerektiğini ifade etti.

Diplomatik kaynaklar, Anastasiadis’ın Scholz’la görüşmesinde, Türkiye’nin Kıbrıs sorunundaki tutumunu değiştirmesi için Almanya’dan "yardımcı olmasını ve müzakerelerin yeniden başlaması için ortam yaratılması konusunda Ankara'yı ikna etmesini" istediğini aktardı.

Rum Yönetimi lideri Anastasiadis’in ziyareti çerçevesinde Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ve eski Almanya Başbakanı Angela Merkel’le de görüşmesi bekleniyor.

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG