Erişilebilirlik

İkinci Erdoğan Hükümeti İstifa Etti


İkinci Erdoğan Hükümeti İstifa Etti

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin üçüncü seçim galibiyetinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yeni bakanlar kurulu ve anayasa çalışmalarına başladı.

Başbakan Erdoğan’ın yeni kabinesinde, kilit bakanların yerlerini koruması bekleniyor. Erdoğan, yeni hükümeti kurmak üzere Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e 60’ıncı hükümetin istifasını sundu.

Yeni anayasa konusundaysa, Meclis’te üçte iki çoğunluk alamayan Başbakan’ın, diğer­ partilerle uzlaşma arayışına girmesi gerekecek. Erdoğan seçimleri kazanmasının ardından yaptığı zafer konuşmasında yeni anayasanın tüm kesimleri temsil edeceğini söylemişti

Milletvekili sayısı bir önceki döneme göre azalan Adalet ve Kalkınma Partisi, bu dönem Meclis’te 326 milletvekiliyle temsil edilecek. Yeni Meclis’teki en büyük çıkışı ise, Barış ve Demokrasi Partisi’nin destek verdiği bağımsız milletvekilleri yaptı. Geçen dönem 20 milletvekiliyle Meclis’e gelen bağımsızlar bu dönem 36 sandalye kazandı.

Yeni oluşacak Meclis'te geçen dönemden sadece 201 milletvekili bulunuyor. 23'ncü dönemin yarısını tasfiye eden liderler yeni isimlerle yola devam edecek. Yeni mecliste hukukçular ağırlıkta. Anayasa değişikliğinin ilk gündem başlığı olacağı TBMM'de hukukçuların çok çalışması gerekecek.

Meclise 349 yeni isim girerken, bir önceki dönemden sadece 201 milletvekili yeniden seçilebildi. AK Parti 12 ilde milletvekilliğinin tamamını kazandı, CHP ise 5 ilde Ak Parti'ye karşı üstünlük sağladı, 33 ilden Meclis'te temsilcisi yer almadı. MHP ise meclise 47 ilden milletvekili sokamadı.

Yeni mecliste çok sayıda meslek grubu temsil ediliyor. 550 üyeli TBMM'nin 5'te birini ele geçiren hukukçu milletvekillerin sayısı 107. Meclise en fazla hukukçu kökenli milletvekili gönderen il, 12 milletvekiliyle İstanbul, ardından 7 milletvekiliyle Bursa geliyor. Yeni TBMM'nde 71 mühendis, 37 doktor, 10 gazeteci kökenli milletvekili yer alacak.

XS
SM
MD
LG