Erişilebilirlik

Kırsal Bölgelerde Obezite Artıyor


Obezite kırsal bölgelerde, kentlere oranla daha fazla görülmeye başlandı. Bunun en büyük nedeni kentlerde sağlıklı gıdaya ve egzersiz olanaklarına erişimin daha kolay olması.

Imperial College London’ın araştırmasında 200 ülkeden 112 milyon yetişkinin 1985 ile 2017 yılları arasındaki boy- kilo oranı endeksi yani BMI sonucu baz alındı.

33 yıllık çalışmada dünya çapında insanların ortalama 5-6 kilo ağırlaştığı saptandı.

19 ile 25 arası BMI’ın sağlıklı kabul edildiği araştırmada, kırsal bölgede bu oranın daha yüksek olduğu da verilerle ortaya kondu.

Araştırmaya göre kırsal bölgelerde BMI, kadın ve erkeklerde 2,1 arttı. Kentlerde yaşayanlarda ise bu artış 1,3 ile 1,6 arasında oldu.

Araştırmacılar sonuçları, ‘BMI’ın coğrafyasında çarpıcı bir değişim’ olarak yorumladı.

1985 verilerine göre, incelenen ülkelerin dörtte üçünde kentli nüfusun boy-kilo endeksi, kırsal bölgelerde yaşayanlara göre daha yüksekti. Ancak 33 yıl sonra bu ara kapandığı gibi, sonuçlar da yer değiştirdi.

Araştırmanın ekibinden Profesör Majid Ezzati değişimle ilgili, ‘’Obezitenin tüm dünyada artışından kent hayatının getirdiği olumsuzluklar sorumlu tutuluyordu. Bu araştırma bu algının yanlış olduğunu ortaya koydu. Küresel sağlık sorununu çözebilmek için yeni yöntemler düşünmeliyiz’’ dedi.

XS
SM
MD
LG