Erişilebilirlik

Körfez Ülkelerinden İran'a Çağrı


Körfez Ülkelerinden İran'a Çağrı

Basra Körfezindeki altı Arap ülkesinin lideri, İran’dan nükleer programıyla ilgili görüşmelere olumlu yaklaşmasını istedi.

Arap liderler, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Körfez ülkeleri zirvesinde bir araya geldi. Zirve, İran’ın Cenevre’de Güvenlik Konseyi üyeleri ve Almanya ile görüşmelerde bulunduğu sırada gerçekleşti.

Bölgedeki çatışmaların barışçı yoldan çözülmesi için kararlılık sergilenmesini isteyen Körfez ülkeleri liderleri, Ortadoğu’nun kitle imha ve nükleer silahlardan arındırılması çağrısında da bulundu.

Liderler ayrıca terörist örgütlere para akıtan kaynakların kurutulması, medya kuruluşlarının da “suça teşvik edici yayınlar yapmasının önlenmesi” çağrısı yaptı.

WikiLeaks tarafından basına sızdırılan gizli Amerikan belgelerinde Arap liderlerin, İran’ın bölgede artan nüfuzu konusunda kaygılarına yer veriliyor. WikiLeaks’in sızdırdığı belgelerden birinde ayrıca Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın, “Sünni terörist örgütlere en fazla Suudi kaynaklardan para akıtıldığını” söylediği ifadeler bulunuyor.

XS
SM
MD
LG