Erişilebilirlik

İran: İstanbul Görüşmelerinde Pazarlık Yok


İran: İstanbul Görüşmelerinde Pazarlık Yok

İran Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Sait Celili, İstanbul’da yapılacak ikinci tur görüşmelerde ülkesinin nükleer haklarını pazarlık konusu yapmayacağını söyledi.

Celili, Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında Ocak ayındaki toplantıda İran’ın uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurma konusunu müzakere etmeyeceğini açıkladı.

Celili, iki gün süren görüşmelerin sona ermesinden sonra yaptığı açıklamada tarafların sadece ortak bir zemin bulmak için görüşmelere İstanbul’da devam etme konusunda anlaştıklarını belirtti.

Avrupa Birliği Dış Politika Sorumlusu Catherine Ashton ise, daha önce yaptığı açıklamada İstanbul toplantısında” nükleer sorunun çözümü yolunda işbirliği yolları bulma” konusuna ağırlık verileceğini vurguladı.

İstanbul görüşmelerinde Amerika, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın temel kaygı konularının gündeme geleceğini belirten Ashton, şöyle konuştu:

"Temsil ettiğim ülkeler, uluslararası toplumun İran'ın nükleer programıyla ilgili kaygılarını giderecek bir çözüm bulmaya çalışıyorlar. Görüşmelerin temel amacı da bu. İran'ın haklarına saygı duyuyoruz ancak Tahran'ın aynı zamanda uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğine inanıyoruz.”

Celili, basın toplantısında BM yaptırımlarının İran ekonomisine etki yapmadığını da önesürdü. Batılı ülkeler, yaptırımların İran’a zarar verdiğini savunuyor.

XS
SM
MD
LG