Erişilebilirlik

Küba'yı Vuran Ian Kasırgası Florida'ya İlerliyor


Bugün Küba'nın batısını vuran Ian Kasırgası'nın, ağır hasara yol açabilecek 4. kategori'ye yükselerek yarın, Amerika'nın Florida eyaletine ulaşması bekleniyor.

Ian Kasırgası, bu sabaha karşı Küba yerel saatiyle sabah 4.30'da adanın Pinar del Rio bölgesini vurdu. Yetkililer, bölgede 55 barınak kurdu, 50 bin kişiyi tahliye etti. Bölgeye acil durum görevlileri sevk edildi ve ülkenin en çok tütün üretiminin yapıldığı bölgesini korumak için önlemler alındı.

Amerikan Ulusal Kasırga Merkezi, Küba'nın batısında bu sabah "şiddetli rüzgar ve deniz suyu kabarmasının etkilerinin görüldüğünü" bildirdi. Rüzgar hızı saatte 205 kilometre hıza ulaşan Ian Kasırgası’nın, Küba sahillerinde deniz suyunu 4,3 metre civarında yükseltmesi bekleniyor.

Küba'nın başkenti Havana da bu sabah şiddetli rüzgar ve yağışın etkisi altına girdi. Sel baskını korkusu nedeniyle Havana'da tıkanık rögarların açılması için çalışmalar yürütüldü. Balıkçılar, teknelerini karaya çekti.

Ian Kasırgası'nın rüzgar hızının, Meksika Körfezi'nin sıcak suları nedeniyle daha da güçlenerek saatte 225 kilometreye ulaşabileceği tahmin ediliyor. Florida eyaletinin Meksika Körfezi kıyılarına bugün geç saatlerde tropik fırtına hızındaki rüzgarların erişmesi, yarın sabah da kasırganın vurması bekleniyor.

Kasırga uzmanı Andy Latto, Associated Press haber ajansına, "Şu anda kasırganın vuracağı düşünülen Florida eyaletinin batı ve orta kesimlerine odaklanıyoruz" dedi.

Florida eyaletinin Cumhuriyetçi Partili Valisi Ron DeSantis de "Bu gerçekten çok büyük bir kasırga" diyerek eyaletin tamamında hasar oluşacağı uyarısı yaptı.

Yüzbinlerce Floridalı, Amerikan Ulusal Kasırga Merkezi'nin, kasırga uyarısını, güneyde Bonita Plajı'ndan kuzeyde Tampa Koyu ve Anclote Nehri'ni kapsayacak şekilde genişletmesi üzerine zorunlu tahliye talimatlarıyla karşı karşıya kaldı. Florida eyaletinin Meksika Körfezi kıyısındaki Tampa ve St. Petersburg kentleri, 1921 yılından bu yana ilk kez doğrudan bir kasırganın vurması riskiyle karşı karşıya.

Kasırganın Meksika Körfezi üzerinde yavaşlaması, bu nedenle genişlemesi ve Florida'nın batı kıyılarına ulaşmadan önce güçlenmesi bekleniyor. Meteoroloji uzmanlarına göre deniz suyu 3 metreye kadar yükselebilir. Bölgeye düşen yağış miktarıysa 41, hatta bazı noktalarda 61 santimetreye ulaşarak kıyı kesimlerinin tamamen sular altında kalmasına neden olabilir.

Tampa kentinin de içinde bulunduğu Hillsborough ilçesinde deniz seviyesindeki bölgelerden 300 bine yakın kişi tahliye edildi. Tahliyelerin dün başladığı bölgede, okullar ve diğer bazı binalar barınağa dönüştürüldü.

Florida eyaletinin Meksika Körfezi kıyısındaki güneybatı kesiminde bulunan Fort Myers kentini de içine alan Lee ilçesinde de bu sabah, zorunlu tahliye talimatı verildi. Talimata göre Fort Myers Plajı, Sanibel ve Bonita Plajı'nın bulunduğu ve 250 bin kişinin yaşadığı adaların boşaltılması gerekiyor.

Tampa'da kum torbası ve içme suyu satın almak isteyenler saatlerce kuyrukta bekledi. Florida Valisi Ron DeSantis eyalet çapında acil durum ilan ederek 5 bin ulusal muhafız askerini bölgeye sevketti. 2 bin asker ise komşu eyaletlerde beklemede bulunuyor.

Başkan Joe Biden de acil durum ilan ederek İç Güvenlik Bakanlığı ve Federal Acil Durum Dairesi'ne (FEMA) can ve mal güvenliğini koruma talimatı verdi. Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, FEMA'nın çok sayıda jeneratörle, milyonlarca porsiyon yemek ve milyonlarca litre içme suyunu bölgeye sevkettiğini bildirdi.

NASA da bugün Ay yolculuğu için uzaya fırlatmayı planladığı Artemis uzay aracını kasırga öncesinde hangara çekti. Tampa ve St. Petersburg havalimanları bugün öğleden sonradan itibaren kapanacaklarını açıkladı. Amerikan futbolu takımı Tampa Bay Buccaneers ise hafta sonu Kansas City Chiefs takımıyla oynayacakları maç öncesinde çalışmalarına Miami'de devam edeceğini açıkladı.

Kasırga Merkezi, Ian Kasırgası'nın kuzeye doğru ilerleyerek Florida yarımadasının tamamıyla Georgia, Güney Carolina ve Amerika'nın güneydoğusundaki diğer eyaletleri Cuma'dan itibaren Pazar gününe kadar etkisi altına alacağını, hasara yol açabilecek şiddetli rüzgarın ve sel baskınlarının bu bölgelerde de beklendiğini bildirdi.

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG