Erişilebilirlik

Küresel Ekononomi Konusundaki Kaygılar Artıyor


Geçen ay Amerika’da sadece 80 bin yeni iş sahasının açıldığı açıklandı. İşsizlik oranı 8,2’de kalarak değişmese de istihdamdaki zayıf artış küresel ekonomi konusundaki kaygıları arttırmış durumda.

Amerika’da istihdam raporları, dünyanın en büyük ekonomisinin sağlığını ölçmek için son derece önemli bir gösterge. Avrupa’daki borç krizi; Asya’da üretimin düşmesi ve Amerika’daki işsizlik sorunu, küresel ekonominin durumu konusunda karamsar bir tablo çiziyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde da kaygılı: “Amerikan ekonomisinin toparlanması güçlü değil ve kötüleşme yönünde riskler artmış durumda.”

Avrupalılar’ın borç krizine üç yıldır kapsayıcı bir çözüm bulamaması iş dünyasındaki güveni zedelemiş durumda. Ancak Standard and Poors uzmanı Sam Stovall, ekonomiyi aşağıya çeken risklerin tek sorumlusunun Avrupalılar olmadığını vurguluyor: “Amerika’daki politikacılar da yatırımcılara, tüketicilere ve işletmelere güven verme görevini yerine getirmiş değil.”

Lagarde da, Stovall da Amerikan Kongresi’ndeki kutuplaşmaya dikkat çekiyor, bütçe kesintileri ve vergi politikası konusunda tarafların uzlaşamamasından kaygı duyuyor. Stovall böyle bir durumda Amerikan Merkez Bankası’nın ekonomiyi canlandırmak için gevşeme politikası izleyebileceğini söylüyor: “Eğer politikacılar kesintiler ve vergilerin arttırılması nedeniyle uçurumdan düşmemize izin verirse Kongre Bütçe Dairesi’nin de açıkladığı gibi ekonomimiz yeniden durgunluğa girebilir.”

Avrupa’daki kötü görünüme rağmen Stovall, daha geniş küresel bir ekonomik durgunluğa girme olasılığının az olduğunu söylüyor: “Yatırımcılarla tüketiciler durgunluğa girmemizden kaygılı – iç gelişmeler nedeniyle değil Avrupa ve Çin nedeniyle… Ancak şu an için genel kanı bunu atlatacağımız yönünde…”

Standard and Poor’s, Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 8 büyüyeceğini tahmin ediyor. Amerikan ekonomisinin de 2012’nin ikinci yarısında hız kazanıp yüzde 2 oranında büyümesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG