Erişilebilirlik

Kuzey Irak'tan Sınır Geçişlerinde Yeni Önlemler


Kuzey Irak'tan Sınır Geçişlerinde Yeni Önlemler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Corona virüsü salgınıyla mücadelede Türkiye’den gelen ticari kamyonlara daha fazla kısıtlama getirmeye başladı.

Bu uygulamaya göre Türkiye’nin ihraç ettiği ürünleri taşıyan Türk kamyon sürücüleri Habur sınır kapısındaki kontrol noktasına gelmeden araçlarından inecek.

Corona virüsüne karşı alınan önlemlerden biri olarak uzun vasıtaların Kürt şoförler tarafından devralınarak sınırı geçmesi ve malların dağıtımının Kürt şoförler tarafından yapılması için Irak ve Türkiye arasında ortak kontrol noktası kurulmuştu.

Yeni önlemler kapsamında sınır geçiş noktalarında Corona virüsü testi uygulanacak ve araçlar dezenfekte edilecek.

Zaho kentinden Kürt kamyon şoförü Salih Eyüb’ün aktardığına göre, şoförler artık belgelerini otopark alanında teslim ediyor ve burada tetkiklerden geçiyor.

Sınırı geçen yerli sürücüler araçları devralarak Irak Kürt Bölgesİ’ndeki Zaho kasabasına kadar götürmek için 150 ila 200 dolar ücret alıyor.

Habur sınır geçişi sözcüsü Kamil Kemal’e göreyse alınan yeni önlemler Türkiye’den gelen malların dağıtımının gecikmesine neden oluyor.

Kemal, ‘‘Türk sürücüler şu an Kürdistan bölgesine giremiyor, bu Corona virüsü nedeniyle alınan önlemlerden biri’’ diye konuştu.

Denize kıyısı olmayan Kuzey Irak Kürt Bölgesi günlük ihtiyaçlarının karşılanmasında büyük ölçüde Türkiye’den aldığı ürünlere bağımlı.

Özerk bölgenin sağlık yetkilileri şu ana kadar dört kişinin Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybettiğini, 330 vaka görüldüğünü ve 168 kişinin iyileştiğini kaydetti.

Irak Sağlık Bakanlığı’na göre vakaların toplam sayısıysa 1354’e çıktı, 76 kişi hayatını kaybetti, 640 kişiyse iyileşti.

XS
SM
MD
LG