Erişilebilirlik

‘Hayati Tehlikesi Yükseliyor’


Kuzey Carolina Valisi Roy Cooper Florence’dan kaynaklanan hayati tehlikenin yükseldiğini belirtti. Cooper, sel tehdidinin yayılarak devam ettiğini kaydederken hayatını kaybedenlerin sayısı da yükseliyor.

Vali, bölge halkını yollardan uzak durmaları konusunda uyardı.

Zayıflmasına rağmen Florence Kuzey ve Güney Carolina’nın içlerine doğru ilerledikçe yoğun yağış bırakıyor.

Ulusal Kasırga Merkezi, Amerika’nın doğu kıyılarında etkili olan Florence’ın artık tropik fırtına olmadığını ancak sel ve nehir taşkınlarının Kuzey ve Güney Carolina eyaletlerinin önemli bir bölümünde devam edeceğini belirtti.

Ulusal Karıga Merkezi’nden Zack Taylor da Florence’ın hala yıkıcı ve hayati tehlikesi olan bir fırtına olduğunu kaydetti.

Yetkililer onbinlerce evin Florence nedeniyle zarar gördüğünü belirtiken, hayatını kaybedenlerin sayısını da 14’e yükseltti.

Hayatını kaybedenlerin 10'u Kuzey Carolina'dan.

Florence nedeniyle binlerce kişi de evlerini terketmek zorunda kaldı, binlerce kişi de evlerinde elektrik bekliyor.

Yoğun yağışların bölgeyi terketmesinin ardından da sel sularının günlerce etkisini göstermesi bekleniyor. Nehirlerin taştığına dikkat çekiliyor.

Florence’ın yavaşlamasıyla, Kuzey Crolina’nın merkez ve batısına, Virginia’nın güneybatısına, Kuzey Carolina’nın güneyine ve Virginia’nın batı merkeziyle Charlottesville’in batısına yoğun yağış bekleniyor.

Ulusal Kasırga Merkezi, Kuzey Carolina ve Güney Carolina’da Pazar günü hortumların görülebileceği uyarısında da bulundu.

Florence yavaşça batıya doğru ilerliyor ancak daha sonra kuzeye Ohio’ya yönelmesi bekleniyor.

Florence’ın tekrar denize ulaşmadan önce Amerika’nın kuzeydoğusunda da etkisini göstermesi bekleniyor.

1 şiddetinde kasırga olarak etkisini Amerika'nın doğu kıyılarında gösteren Florence daha sonra şiddetini kaybetmişti.

XS
SM
MD
LG