Erişilebilirlik

Levey: 'Türkiye de İran'ın Nükleer Silah Edinmesine Karşı'


Levey: 'Türkiye de İran'ın Nükleer Silah Edinmesine Karşı'

Amerika Maliye Bakanlığı, Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı Stuart Levey, Türkiye’nin İran konusunda barışçı bir çözüm bulma çabalarını memnunlukla karşıladıklarını söyledi

İran’a uygulanan yaptırımların etkisi tartışılıyor. Amerikalı yetkililer yaptırımların uygulanmasında uluslararası işbirliğinden memnun ve yaptırımların etkili olduğu görüşünde. Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Amerika Maliye Bakanlığı, Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı Stuart Levey, Türkiye’nin İran konusunda barışçı bir çözüm bulma çabalarını memnunlukla karşıladıklarını söyledi.Amerika Maliye Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı Stuart Levey, İran’a uygulanan uluslararası yaptırımların desteklemesini sağlamak amacıyla geçen hafta Türkiye ve Azerbaycan’da temaslarda bulunmuştu. İran’a yaptırımların uygulanması konusunda Amerikalı yetkililer çok sayıda ülkeyi ziyaret etti. Açıklamaları, uluslararası işbirliğinden memnun olduklarını, yaptırımların etkili olduğuna inandıklarını gösteriyor. Levey, Türkiye ve Azerbaycan temasları sırasında edindiği izlenimi şöyle anlattı: “Türkiye’yle Azerbaycan’a yaptığı seyahat konusunda şunları söyleyebilirim: Bu iki ülke İran’ın komşusu… Bu nedenle bu ülkelerin özel hassasiyetleri var. Ancak bu hassasiyetler iki taraflı. Bir tarafta, bu ülkeler sınır ticareti ve ulaştırmayı muhafaza etmek istiyorlar. Öte yandan bu meselenin nasıl sonuçlanacağından en çok komşu ülkelerin etkilenme riski var. Bu ülkeler İran’ın nükleer programı konusundaki soruna barışçı ve diplomatik bir çözüm bulunmasını istiyorlar. Bu her iki ülkeye yaptığım seyahatte de gördüm.”

Amerika’nın Sesi Farsça Yayın Bölümü’nün sorularını yanıtlayan Levey, Türkiye dahil hiçbir ülkenin İran’ın nükleer silah edinmesine razı olmadığını vurguluyor: “Benim hem Türkiye’de hem Azerbaycan edindiğim izlenim şu: İki ülke de nükleer silahlara sahip bir İran görmek istemiyor. Diplomasinin başarıya ulaşmasını istiyorlar. Ve bu ülkeler Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi nezdindeki sorumluluklarını ciddiye alıyor ve Güvenlik Konseyi kararlarını uyguluyorlar. Belki de hükümetlerin bize söyledikleri şeylerden daha önemli olan özel sektörlerinin ne söylediği. Türkiye’deki özel sektör İran’la iş yaparken yasadışı faaliyetlere sürüklenmekten kaygı duyuyor. İtibarlarına önem veriyorlar. Finans kurumları küresel düzeyde çalışmak istiyor. Bu şirketlerin dış yatırımcıları var. Bu şirketler küresel standartlara ayak uydurmak istiyor. Tüm dünyadaki finans kurumları böyle düşünüyor. İşte bu nedenle uygulamada bu kadar etkiliyiz.”

Amerika Maliye Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı Stuart Levey, “Devletlerin BM Güvenlik Konseyi kararlarını uygulamakla kalmadığını, özel sektörün de devletlerin attığı adımların etkisini genişlettiğini,” söyledi.
XS
SM
MD
LG