Erişilebilirlik

Libya’daki Saldırıyı IŞİD Üstlendi


(Arşiv)

Libya’nın güneybatısında yer alan ve Nisan ayı başlarında başkent Trablus’u ele geçirmek amacıyla operasyon başlatan general Halife Haftar’a ait güçlerin eğitim kampına yönelik saldırıda en az 9 asker öldü. Askeri eğitim kampına yönelik saldırıyı IŞİD üstlendi.

Libyalı yetkililere göre, Libya ordusuna ait bir eğitim kampı saldırıda hedef alındı. Bu yılın başlarında Sabha kentinde Libya ordusu tarafından ele geçirilen bir hava üssü yakınlarında korumalar ve silahlı militanlar arasında çatışma yaşandı.

Sabha kenti Halife Haftar ve beraberindeki güçlerin BM destekli zayıf hükümetle bağlantılı milislerden ele geçirmeye çalıştığı başkent Trablus’un yaklaşık 650 kilometre güneyinde.

Birleşmiş Milletler’e göre bir aydır Trablus’ta devam eden çatışmalar yüzünden 55 bin kişi göç etmek zorunda kaldı.

Muammer Kaddafi’nin 2011’de devrilmesinden bu yana Libya’da istikrar sağlanabilmiş değil. NATO müdahalesi ve protestoların ardından ülkede çok sayıda silahlı grup faaliyet gösteriyor. Kendisini Libya Ulusal Ordusu’nun komutanı ilan eden Halife Haftar’ bağlı birlikler ve Libya’nın batısını kontrol altında tutan Birleşmiş Milletler destekli hükümete bağlı unsurlarla çatışıyor.

XS
SM
MD
LG