Erişilebilirlik

'Libya'da Yeni Hükümet 2 Haftada Kurulacak'


'Libya'da Yeni Hükümet 2 Haftada Kurulacak'

Libya Ulusal Geçiş Yönetimi başkanı yeni hükümetin iki hafta içinde kurulacağını açıkladı.

Mustafa Abdül Celil, bu açıklamayı Bingazi’de onbinlerce kişinin katıldığı törende Libya’nın özgürlüğüne kavuştuğunu ilan etmesinden birgün sonra yaptı.

Başbakan Mahmud Cibril Pazar günü yeni hükümetin kurulmasının bir ay alacağını söylemişti.

Celil, Konseyin Muammer Kaddafi’nin ölümüyle ilgili soruşturma açma kararı aldığını da bildirdi.

Amerika ve insan hakları grupları Kaddafi’nin nasıl öldüğü konusu sorgulanmaya devam ediyor.

Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Amerika’nın, Birleşmiş Milletler’in Kaddafi’nin öldürülmesine ilişkin soruşturma açmasını istediğini söyledi. Ulusal Geçiş Konsey’inin açma sözü verdiği soruşturmayı desteklediğini söyleyen Clinton, demokratik Libya’nın hukukun üstünlüğünü kabul etmesinin son derece önemli olduğunu kaydetti.

İngiltere Savunma Bakanı Philip Hammond ise Kaddafi’nin öldürülmesinin geçici hükümetin imajına leke sürdüğünü, İngiltere’nin Kaddafi’nin yargılandığını görmek istediğini söyledi.

Öteyandan bir insan hakları grubu, Kaddafi’nin doğum yeri Sirte’de çatışmalar sırasında kurşuna dizildiklerini sanılan 53 ceset bulduklarını bildirdi.

İnsan Hakları Gözlem, cesetleri Kaddafi yanlılarının kontrol ettiği bir otelde bulduklarını ve büyük olasılıkla geçici hükümet kuvvetleri tarafından vurulduklarını açıkladı.

Ulusal Geçiş Konseyi lideri Mustafa Abdül Celil Bingazi’deki törende onbinlerce kişiye seslendi ve Kaddafi sonrası Libya’da yeni anayasayı şeriat kanunlarının şekillendireceğini söyledi. Celil, İslami bankalar oluşturulacağı, erkeklerin evlenebileceği kadın sayısına ilişkin kısıtlamaların kaldırılacağını da ekledi.

İstifa eden geçici başbakan Mahmut Cibril ise yeni geçici hükümetin oluşturulmasını öngören görüşmelerin sürdüğünü, sekiz ay içinde anayasa kurulunu seçmek için seçimlere gidileceğini, bunun sonrasındaki bir yıl içinde de genel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacağını söyledi.

Cibril, istifasını Ürdün’deki ekonomik forum sırasında açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG