Erişilebilirlik

Kaddafi'nin Oğlu Nijer'e Kaçtı


Kaddafi'nin Oğlu Nijer'e Kaçtı

Nijer hükümeti, içinde Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Saadi ve dokuz kişinin bulunduğu bir konvoyu durdurduklarını bildirdi.

Adalet Bakanı Marou Amadou, konvoyun kuzeydeki Agadez’e giderken durdurulduğunu açıkladı. Kaddafi’ye bağlı üç generalle güvenlik amirinin de Agadez’e sığındığı tahmin ediliyor.

Amadou, konvoydakilerin bu hafta içinde başkent Niamey’e götürüleceğini ve Nijer’in uluslararası yükümlülüklerini yerine getireceğini söyledi. Nijer Adalet Bakanı, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Saadi Kaddafi hakkında tutuklama emri çıkarmamasını gerekçe göstererek, Kaddafi’nin oğlunun tutuklanmayacağını bildirdi.

Saadi Kaddafi, geçen ay isyancılar başkent Trablusgarp’a girmeden anlaşma girişiminde bulunmuş, ancak çabaları kardeşi Seyfülislam tarafından engellenmişti.

Öte yandan Sirte ve Beni Velid’de Kaddafi yanlılarının direnişi sürüyor. İki kentteki savaş, geçici hükümetin tüm Libya’da kontrol sağlamasını geciktirmiş durumda.

NATO savaş uçaklarının dün Beni Velid çevresinde bir tank, iki zırhlı araç ve roket rampasını vurduğunu açıkladı. NATO uçakları ayrıca Kaddafi yanlılıların elindeki Sirte ve Sabha kenti çevresindeki askeri hedefleri de bombaladı.

Ulusal Geçiş Konseyi, hükümet kuvvetlerinin Kaddafi yanlılarının roket ateşi açması üzerine Beni Velid’e saldırdığını bildirdi.

Muaamer Kaddafi’nin nerede olduğu hala bilinmiyor. Batı Afrika ülkelerinden Guinea Bissau’nun başbakanı Kaddafi sığınma başvurusunda bulunursa devrik Libya liderini kabul edeceklerini söyledi. Guinea Bissau Kaddafi döneminde Libya ile güçlü bağlar kurmuştu.

XS
SM
MD
LG