Erişilebilirlik

Libya'nın Geleceği Londra'da Tartışılıyor


Libya'nın Geleceği Londra'da Tartışılıyor

Londra’da toplanan yaklaşık 40 Dışişleri Bakanı, Muammer Kaddafi sonrası dönemde Libya’nın nasıl şekillenebileceğini görüşüyor. Katılımcılar, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı uyarınca sivillerin korunması için Kaddafi yanlısı birlikleri hedef alan saldırılara devam etme sözü verdi.

Zirvede Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil ediyor.

Libya halkına yardım sözü veren BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, isyancılarla hükümet yanlısı güçler arasındaki çatışmalara son verilmesi çağrısında bulundu.

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kaddafi’nin ordusuna yapılan saldırılar sayesinde bir katliamın önlendiğini söyledi. Clinton, Libya lideri Kaddafi BM kararlarına uyuncaya kadar saldırıların süreceğini vurguladı.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Kaddafi yanlısı birliklerin Misrata kentinde cinayet işlediğini bildirdi.

40 Dışişleri Bakanı’nın katıldığı toplantıda Kaddafi sonrası dönemin hazırlığı yapılıyor. Arap ülkelerin de katıldığı toplantıda Arap Birliği’yle Afrika Birliği de temsil ediliyor.

Clinton bugün Libya muhalefetini temsil eden Mahmut Cibril’le görüştü. Üst düzey bir Amerikalı yetkili, Obama yönetiminin muhalefetle temas kurması için Libya’ya özel temsilci göndereceğini de açıkladı. Amerikalı diplomat Chris Stevens Bingazi’ye gönderilecek. Ancak Amerikalı yetkililer temsilci gönderilmesinin Libya’da isyancıların resmen tanındığı anlamına gelmediğini vurguladı.

XS
SM
MD
LG