Erişilebilirlik

Obama'nın Libya Politikası Kongre'yi Böldü


Obama'nın Libya Politikası Kongre'yi Böldü

Başkan Barack Obama’nın Libya’daki askeri operasyona sınırlı katılımı savunması Kongre’de yeterince destek bulmamış görünüyor.

Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’nin en kıdemli Cumhuriyetçi üyesi John McCain, Başkan Obama’nın konuşmasında Amerika’nın Libya operasyonunu güçlü bir çekilde savunduğunu söylüyor.

Arizona Senatörü McCain katıldığı televizyon programında Başkan’ın uçuşa yasak bölge uygulaması ve Muammer Kaddafi’nin iktidardan indirilmesi hedeflerinin hata olduğunu savunmasının yanlış olduğunu belirterek, Libya’yı, Irak’a benzetti:

Kaddafi iktidarda kalırsa bir çıkmaza girilecek. Irak eski lideri Saddam Hüseyin için de aynısı oldu. Uçuşa yasak bölge uygulaması, yaptırımlar 10 yıl sürdü. Kaddafi de iktidarda kalmaya devam ederse halkına karşı terörizm uygulamaya devam edecektir. Kaddafi aynı zamanda savaş suçlusudur

McCain Amerika’nın Trablus’a kadar girmesi ve isyancı kuvvetlerin Kaddafi’yi iktidardan indirmesine yardım etmesi gerektiğini söyledi.

Kongre’deki diğer cumhuriyetçi üyeler de Obama’yı, konuşmasında değinmediği konular nedeniyle eleştiriyor. Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner’in sözcüsü askeri operasyonun üzerinden bir hafta geçmesine rağmen Amerikan halkının ‘Libya’da başarı neye benzeyecek?’ sorusuna yanıt alamadığını söyledi.

Demokrat üyeler de Libya konusunda bölünmüş durumda. Senato Çoğunluk Lideri Harry Reid Obama’nın Libya konusunda net bir vizyon sergilediğini söyledi. Missouri’den Kongre üyesi Emanuel Cleaver başkanın askeri misyonun NATO’ya devredileceğini ilan etmesini takdir ettiğini belirtti.

Cleaver Obama’nın Amerika’nın başka bir Irak ya da Afganistan’a gücü yetmeyeceğini anladığınıkaydetti.

Ancak bazı Demokrat Kongre üyeleri Amerika’nın Libya’daki askeri operasyonuna karşı çıkmaya devam ediyor.

Ohio’dan Kongre üyesi Dennis Kucinich de bunlardan biri:

Amerika yine dünyanın polisliğine soyundu. Yöneticiler nereye ne zaman müdahale edileceğine karar veriyor. Bence bu tehlikeli bir durum.

Benzer bir yorum da Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul’dan geldi.

Cesur askerlerimiz ülkemizi yurtsever bir şekilde savunuyor. Askerlerimizden başka ülkeleri yeni baştan kurmaları ya da polislik yapmaları istenemez. Askerlerimiz Amerikan Kongresi tarafından uygun görülen savaşlarda hizmet etmeli, Birleşmiş Milletler için değil. Ortadoğu’da ayaklanmalar devam ediyor. Libya’ya ya da başka bir ülkeye asker göndermek taraf tutmak olur. Bu halkları tanımıyoruz bile.

Yönetim yetkilileri bu hafta Libya konusunda Kongre’de çeşitli oturumlara katılıyor. Kongre üyelerinin yönetimi zorlu sorularla terletmesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG