Erişilebilirlik

Liderlerin İdlib Görüşmesine Corona Virüsü Damga Vurdu


Türkiye’nin İdlib’de 54 can kaybı vermesi ardından Suriye’deki gelişmeleri ele almak üzere Almanya, İngiltere ve Fransa liderleriyle birlikte yapılması planlanan zirve görüşmesi, bugün telekonferans sistemiyle yapıldı. Gündemin ağırlıklı konusuysa Corona virüsü salgını oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Corona virüsüne karşı ortak mücadele imkanlarını ele aldı.

Liderler, Şubat ayında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Rusya’nın hava sahasını kontrol ettiği İdlib bölgesinde Suriye rejimi saldırılarıyla can kayıpları yaşamasının ardından görüşme kararı almıştı.

İdlib konusunda Erdoğan, 5 Mart’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmüş ve Moskova Mutabakatı adı altında bölgede yeniden ateşkes uygulanmasına karar verilmişti. Putin’in daha önce de katılma konusunda istekli olmadığı zirve toplantısının ise Türkiye, Fransa, İngiltere ve Almanya arasında olması öngörülmüştü. Ancak Avrupa ülkelerinde ciddi sıkıntılara ve sert tedbirlere neden olan Corona virüsüyle ilgili gelişmeler üzerine liderler zirvesinin, telekonferans sistemiyle gerçekleştirilmesi planlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, liderler zirvesinin telekonferans sistemiyle yapıldığını bugün akşam saatlerinde attıkları Twitter mesajlarıyla açıkladı.

Son günlerde İstanbul’da Üsküdar’daki evinde kalmayı tercih ettiği gözlemlenen Erdoğan’ın, liderler görüşmesi için Vahdettin Köşkü’ndeki çalışma ofisine geldiği ifade edildi. Telekonferans sistemiyle yapılan zirve, 1 saat 15 dakika sürdü.

Erdoğan, Twitter aracılığıyla “Zirvede koronavirüs ile mücadeleden İdlib'de yaşanan insani durum başta olmak üzere Suriye krizinin çözüm yollarına, sığınmacı meselesinden Türkiye-AB ilişkilerine kadar pek çok konuda kapsamlı değerlendirmeler yapma imkanı bulduk. Bölgesel ve küresel düzeyde içinden geçtiğimiz bu zor süreçte, diplomasiyi ve iş birliği mekanizmalarını daha aktif bir biçimde işletecek, sorunlarımızı bir an önce çözüme kavuşturmak için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz.” açıklaması yaptı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da, dörtlü zirvede Corona virüsü (Covid-19) ile mücadele bağlamında ortak hareket imkanları, Suriye krizine çözüm olanakları, İdlib’e yönelik insani yardım yöntemleri, sığınmacı meselesi ile Türkiye-AB ilişkiler ele alındığı açıkladı.

Video konferans görüşmesinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİT Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de hazır bulundu.

STÜDYO VOA

Kamala Harris partisinden yeterli destek alabilecek mi? – 22 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:51 0:00
XS
SM
MD
LG