Erişilebilirlik

Mali'de İslamcı Militanlar Çekilmeye Başladı


Çad'dan hava yoluyla Mali'ye giden Fransız denizpiyadeleri
Çad'dan hava yoluyla Mali'ye giden Fransız denizpiyadeleri
Mali’deki Fransız kuvvetleri kara ve hava saldırılarının ardından stratejik Konna kasabasını İslamcı militanlardan geri aldı.

Yetkililer Fransız kuvvetlerinin militanları kabsabadan çekilmek zorunda bıraktığını bildirdi. Geçen hafta Konna’yı ele geçiren İslamcı militanlar sadece 25 kilometre ötedeki en büyük askeri üssün bulunduğu Mopti kentine saldırmaya hazırlanıyordu. Mopti’nin de düşmesi militanlara başkent Barnako yolunu açacaktı.

Mali’deki bir gazeteci Amerika’nın Sesi’ne Konna saldırısında çok sayıda İslamcı militanın öldüğünü, militanların daha kuzeydeki Bore ve Douentza kasabalarında tutunmaya çalıştıklarını bildirdi.
Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian da, Konna operasyonu sırasında bir Fransız helikopter pilotunun öldüğünü belirtti.

Öteyandan Mali’nin komşusu ülkelerden askerlerin Fransız kuvvetlerine yardımcı olmak üzere ülkeye ulaşmaları bekleniyor.
Nijer, Burkino Faso ve Senegal Perşembe günü birlik gönderme sözü vermişti.

Bu arada Fransa Başbakanı Jean Marc Ayrault, Mali’nin başkenti Bamako’da da İslamcı militanların olası saldırısına hazırlandıklarını bildirdi. Başbakan, militanların asayişsizliğe neden olmasından dolayı Fransız birliklerinin kentde konuşlandırılacağını açıkladı.

STÜDYO VOA

Uluslararası Adalet Divanı İsrail’den Refah saldırısını durdurmasını talep etti - 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG