Erişilebilirlik

Menendez Türkiye'ye F-16 Satışına Karşı Olduğunu Yineledi


Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez
Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez

Biden yönetimi, ABD Kongresi’ne Türkiye’ye 20 milyar dolarlık F-16 savaş uçaklarının potansiyel satışı konusunda hazırlık yaptığı yönünde bilgi verdi. Ancak Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez bir kez daha Türkiye’ye F-16 satışına itirazını dile getirdi.

Türkiye'ye F-16 Satışı Çıkmaza mı Girdi?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:03 0:00


Konuya ilişkin bilgi sahibi 3 ayrı kaynağın verdiği bilgiye göre, ABD Dışişleri Bakanlığı da Perşembe günü Kongre’ye yolladığı notta olası bir anlaşma konusunda bilgilendirmede bulundu.


Türkiye hali hazırda ABD’den 40 adet F-16 savaş uçağı ve 80 adet de modernizasyon kiti satın almak üzere 2021 yılının Ekim ayında talepte bulundu. İki ülke arasında bu konudaki teknik görüşmeler de sonuçlandı. Biden yönetiminin satışı gerçekleştirmek istediği biliniyor ancak sözkonusu satış için ABD Kongresi’nin onay vermesi gerekiyor.

F-16 savaş uçağı
F-16 savaş uçağı

Menendez karşı çıkıyor

Bu noktada daha önce de Türkiye’ye F-16 satışına karlı olduğunu dile getiren Senatör Bob Menendez bu itirazını bir kez daha dile getirdi. Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Menendez “Daha önce de net olarak ifade ettiğim üzere, Biden yönetiminin Türkiye’ye yeni F-16’ların satışı önerisine güçlü bir biçimde karşı çıkıyorum” dedi.

Menendez açıklamasında ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, insan hakları ve demokratik normları hiçe saydığını ve "Türkiye'de ve komşu NATO müttefiklerine karşı endişe verici ve istikrarsızlaştırıcı davranışlarda" bulunduğunu söyledi.

Bob Menendez
Bob Menendez

Bob Menendez, “Erdoğan tehditlerini durdurana ve güvenilir bir müttefik gibi davranmaya başlayan kadar da bu satışı onaylamayacağım” ifadesini kullandı.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Menendez, ABD’nin Yunanistan’a F-35 savaş uçağı satma kararınıysa memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Menendez, Yunanistan’a F-35 satışının iki ulusun toplu savunma, demokrasi de dahil olmak üzere ortak ilkeleri savunma yeteneklerini güçlendirdiğini savundu.

Türkiye, Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın almasının ardından üretim ortağı olduğu F-35 savaş uçağı programından çıkarılmıştı. Bunun üzerine Ankara, ABD’den F-16 savaş uçağı ve modernizasyon kitleri satın alma talebinde bulundu.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG