Erişilebilirlik

Merkel: "Avrupa Türkiye’den Uzaklaşmamalı"


Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gücünü artırmasıyla ilgili endişelere rağmen Avrupa’nın Türkiye’den uzaklaşmaması gerektiğini kaydetti.

Avrupa Birliği’nin Ankara ile ilgili üst düzey bir yetkilisi Reuters’a yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kendisini üye olmaktan diskalifiye ettiğini belirtti. Yetkili buna gerekçe olarak da Ankara’nın muhaliflere baskısını ve Almanya’ya yönelik “Nazi” benzetmesini gerekçe gösterdi.

Bununla birlikte Berliner Zeitung haberinde yayımlanan mülakatında Merkel, Türkiye’nin cihad yanlısı terör ile savaşta önemli bir ortak olduğunu kaydetti ve Ankara ile iyi ilişkilerin hem Avrupa Birliği hem de NATO’nun çıkarına olduğunu kaydetti.

Merkel, “Üzerine gitmemiz gereken olumsuz gelişmelere rağmen böyle bir ortağı bir kenara itemezsiniz” dedi. Türkiye’nin Avrupa Birliği’yle üyelik görüşmeleri konusundaki soruya da Merkel, Türkiye’nin ölüm cezasını geri getirmesi durumunda kırmızı çizginin aşılacağını kaydetti.

Almanya Başbakanı, “Avrupa’nın Türkiye ile gelecekte ne tür bir ilişki isteyeceğini tartışmalıyız dedi.

Merkel’in partisi muhafazakar Hıristiyan Demokratlar içerisindeki birçoğu, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine şüpheyle yaklaşıyor. Ancak Merkel, Ankara ile konuşmanın önemine vurgu yapıyor ve üyelik konusunda bir kararın yakın olmadığını belirtiyor.

Merkel, çifte vatandaşlık kurallarının daha sıkılaştırılmasını isteyen bazı muhafazakarlara da karşı çıktı. Merkel, “Çifte vatandaşlık 1999’daki gibi seçim kampanyası konusu olmayacak” dedi. Merkel, bu sözleriyle çifte vatandaşlığı kolaylaştıran 2000 yılındaki kanun değişikliklerine atıfta bulundu.

Merkel hükümeti son on yıldır, Almanya’daki Türk toplumunun daha fazla entegrasyonu ihtiyacını dile getiriyor. Son 1 yılda 1 milyondan fazla sığınmacının ülkeye gelmesi tartışmayı alevlendirmiş durumda.

XS
SM
MD
LG