Erişilebilirlik

Mesane sorunu nedeniyle hastaneye kaldırılan ABD Savunma Bakanı Austin Brüksel ziyaretini iptal etti


Pentagon Basın Sözcüsü, yaptığı açıklamada, Austin'in Pazar günü saat 14.20 sularında "acil bir mesane (idrar kesesi) sorununa işaret eden semptomlar nedeniyle muayene edilmesi için" güvenlik ekibi tarafından Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi'ne götürüldüğünü söyledi.
Pentagon Basın Sözcüsü, yaptığı açıklamada, Austin'in Pazar günü saat 14.20 sularında "acil bir mesane (idrar kesesi) sorununa işaret eden semptomlar nedeniyle muayene edilmesi için" güvenlik ekibi tarafından Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi'ne götürüldüğünü söyledi.

Geçirdiği prostat kanseri ameliyatı sonrasında nekahat sürecinde olan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'ın, mesanesiyle ile ilgili bir nedenle Pazar günü yeniden hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

Yetkilerini yardımcısına devreden Bakan Austin, NATO savunma bakanlarıyla toplantıya katılacağı Brüksel ziyaretini iptal etti.

Aralık ayında prostat kanseri teşhisi konulan Austin’ın tedavisinden kaynaklanan komplikasyonlara bir yenisi eklendi.

Austin’in sağlık durumu bir kez daha ABD’nin gündeminde
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:12 0:00

Pentagon Basın Sözcüsü Tümgeneral Pat Ryder yaptığı açıklamada, Austin'in Pazar günü saat 14.20 sularında "acil bir mesane (idrar kesesi) sorununa işaret eden semptomlar nedeniyle muayene edilmesi için" güvenlik ekibi tarafından Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi'ne götürüldüğünü söyledi.

Austin başlangıçta "bakanlık işlevlerini ve görevlerini" sürdürmeyi amaçlarken, Pazar günü saat 17.00 sularında bu yetkilerini Savunma Bakan Yardımcısı Kathleen Hicks'e devretti. Austin, Pazar akşamı itibariyle halen hastanede.

Walter Reed yetkililerinden Pazar günü geç saatlerde yapılan açıklamada Austin'ın destekleyici bakım ve yakın izleme için kritik bakım ünitesine yatırıldığı belirtildi.

Doktorları, Austin'ın ne kadar süre hastanede kalacağının şu anda belli olmadığını ancak "mevcut mesane sorununun, kanser tedavisi sonrasında tamamen iyileşmesi beklenen Austin'in nekahat sürecini değiştirmesinin beklenmediğini" söyledi.

Genelkurmay Başkanı'nın yanısıra Beyaz Saray ve Kongre de Austin'in hastaneye yatışıyla ilgili bilgilendirildi.

Austin, Rusya'nın işgalinden sonra Kiev'e askeri desteği koordine etmek üzere 2022 yılında kurduğu Ukrayna temas grubunun toplantısına katılmak için Salı günü Brüksel'e hareket edecekti. Austin'ın daha sonra da NATO savunma bakanlarının olağan toplantısına katılması planlanıyordu.

Aralık ayında prostat kanseri teşhisi konulan Austin'e 22 Aralık'ta tedavi için prostatektomi adı verilen bir prosedür uygulanmıştı.

Ameliyatı takip eden hafta içinde komplikasyonlar yaşayan Austin, 1 Ocak'ta şiddetli ağrılar nedeniyle ambulansla Walter Reed'e götürülerek yoğun bakım ünitesine yatırılmıştı.

15 Ocak'a kadar Walter Reed'de kalan Austin daha sonra evden çalışmaya devam etti, 29 Ocak'ta da Pentagon'daki görevi başına geri dönmüştü.

Doktorları, daha önce yaptıkları açıklamada, Austin'in ameliyat sonrası seyrinin "mükemmel" olduğunu ve başka bir tedaviye ihtiyaç duyulmayacağını söylemişlerdi.

Austin, kontroller için Walter Reed'e tekrar gitmişti. Ancak bu, Austin'in kanser tedavilerinden kaynaklanan komplikasyonlarının devam etmesi nedeniyle planlı kontrol ziyaretleri dışında hastaneye ilk yatışı oldu.

ABD Savunma Bakanı Austin: “Hastaneye kaldırıldığımın Beyaz Saray’dan gizlenmesi talimatını vermedim”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:08:00 0:00

Austin, Başkan Joe Biden'a, Kongre'ye ya da Savunma Bakan Yardımcısı’na Aralık ayındaki kanser teşhisini ya da hastaneye ilk yatışını haftalarca bildirmemişti. Bu gizlilik bir genel soruşturmaya ve bakanlık içi teftişe neden olmuştu. Austin, personeline hastaneye yatışının gizli tutulması yönünde bir talimat vermediğini söylemişti.

Forum

STÜDYO VOA

Rusya’ya yaptırımların hedefinde Türkiye’den kuruluşlar da var – 23 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG