Erişilebilirlik

Microsoft 10 Bin Kişiyi İşten Çıkaracak


Yazılım devi Microsoft, bugün yaptığı açıklamada, 2023 mali yılının üçüncü çeyreğinin sonuna kadar 10 bin elemanını işten çıkaracağını bildirdi. Microsoft'un bu kararı, şirketlerin ekonomik gerileme sürecine hazırlık yaptığı bu dönemde Amerikan teknoloji sektörünün işten çıkarmalara hız verdiğinin son işareti olarak algılandı.

Microsoft, işten çıkarmalar, donanım portfolyolarıyla ilgili maliyetler ve diğer değişikliklerin 2023 mali yılının ikinci çeyreğinde şirket üzerinde 1 milyar 200 milyon dolarlık bir yük oluşturacağını, bunun, hisse başı karda 12 sentlik azalmayı temsil ettiğini bildirdi.

Microsoft CEO'su Satya Nadella, şirket elemanlarına gönderdiği ve Reuters haber ajansıyla paylaşılan mesajında, müşterilerin "azla çok iş yapmak için dijital harcamalarını optimize etmek istediğini" ve "bazı ülkelerin ekonomik resesyona girdiği, diğerlerinin resesyon beklentisi içinde olduğu bu dönemde temkinli davrandıklarını" kaydetti.

Medya kuruluşlarının dün bildirdiği yeni dalga işten çıkarmalar, geçen yıl işgücünde gidilen azalımı izliyor.

Microsoft, geçen yıl Temmuz ayında, az sayıdaki bazı pozisyonların devre dışı bırakıldığını açıklamış, haber sitesi Axios ise Ekim ayında, şirketin çeşitli bölümlerden 1000'in altında elemanı işten çıkardığını bildirmişti.

Microsoft, pandemi sırasında kişisel bilgisayar satışlarının gerilemesi ve şirketin Windows ve diğer yazılımlarına olan talebin azalmasıyla karşı karşıya.

XS
SM
MD
LG