Erişilebilirlik

"Türkiye’ye F-16 satışını destekliyoruz, Blinken Kongre üyeleriyle görüştü"


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Türkiye'ye F-16 satışını destekliyoruz" dedi. 
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Türkiye'ye F-16 satışını destekliyoruz" dedi. 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Türkiye'ye F-16 satışını destekliyoruz ve ulusal güvenlik danışmanının da bugün söylediği gibi Kongre'nin kilit üyeleri tarafından onaylanması gereken bu satışı ilerleteceğiz" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Türkiye arasındaki görüşmede İsveç'in ittifaka üyelik başvurusuyla ilgili uzlaşma sağlanmasının ardından Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, “ABD Başkanı Joe Biden’ın Kongre'ye danışarak F-16 savaş uçaklarının Türkiye'ye satış sürecini ilerleteceği” açıklamasını yapmıştı.

Sullivan, ABD ve Türkiye arasındaki F-16 satışına ilişkin müzakereleri memnuniyetle karşıladığını söylemişti.

Günlük basın toplantısında konuyla ilgili açıklama yapan Miller, Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'la geçen altı günde üç kez ve geçtiğimiz ay boyunca aralarında Londra'da yüz yüze gerçekleşen görüşme de olmak üzere toplam beş kez konuştuğunu kaydetti.

Blinken F-16'lar konusunda Kongre üyeleriyle görüştü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:56 0:00

Bakan Blinken'in aralarında Senatör Bob Menendez'in de olduğu Kongre üyeleriyle de geçen haftalarda konuyla ilgili konuştuğunu belirten Miller, bu konuşmalarda her zaman Türkiye'ye F-16 satışını desteklediklerini açıkça belirttiklerini söyledi.

Miller satışı gerçekleştirmek istediklerini ancak konunun Kongre boyutunun hala devam ettiğini kaydetti.

“Kongre üyeleri adına konuşamam“ diyen Miller, tüm Kongre üyelerinin kendi adına konuşmaya devam edeceklerini ve süreçteki rollerinin son derece önemli olduğunu vurguladı.

Satışın gerçekleşmesi için Kongre'nin onayı gerekiyor. Türkiye’ye F-16 satışında kilit rol oynayan ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu’nun Demokrat Partili Başkanı Bob Menendez, Biden yönetimiyle bu konuda görüşmeler yaptığını doğrulamış ve önümüzdeki hafta bir karar alabileceği sinyalini vermişti.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Blinken'ın geçen hafta Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'le de görüştüğünü belirten Miller, “Üç şeye değineceğim. Birincisi; ABD, İsveç'in NATO'ya katılmasına açık destek verdi. İkincisi; ABD, Türkiye'ye F-16 satışına açık destek verdi. Üçüncüsü; ABD, Yunanistan'a F-35 satışına açık destek verdi” dedi. Miller bunların üçünün de bölgenin güvenliği için atılan önemli adımlar olduğuna inandıklarını söyledi.

Forum

XS
SM
MD
LG