Erişilebilirlik

Millet İttifakı’nda “Taşlar Yerine Oturuyor” Mu?


CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, CHP GRUP TOPLANTISINA BAŞKANLIK ETTİ
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, CHP GRUP TOPLANTISINA BAŞKANLIK ETTİ

Millet İttifakı, İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ortak Cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı tutum alması ardından bugün “beşli masa” buluşmasıyla gelecek sürece ilişkin karar alacak.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal bugün saat 17.00 itibariyle olağanüstü toplantıda buluştu.

Millet İttifak'ında Beşli Zirve
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:12:54 0:00


Millet İttifakı’nın bu 14’ncü toplantısı ilk kez İyi Parti Lideri Meral Akşener olmaksızın gerçekleşiyor. Ancak Meral Akşener’in, “İyi Parti bir kıskaca alınmış; bir dayatmaya, mecbur bırakılmıştır. Tıpkı yıllardır, Türk Milleti’ne yapıldığı gibi ölüm ve sıtma arasında, bir tercihe zorlanmıştır. Ve elbette, buna boyun eğmeyecektir. Üzülerek söylüyorum ki; dün itibariyle altılı masa millet iradesini kararlarına yansıtma kabiliyetini kaybetmiştir” açıklaması masada. İyi Parti tarafı, Akşener’in bugünkü toplantıya davet edilmediğini bildirdi.

Altılı Masa
Altılı Masa

Bu arada liderler toplantıya katılmak üzere Saadet Partisi’ne geldiği dakikalarda, inşaat işçisi olduğunu söyleyen bir vatandaş, “Millet bu ihaneti unutur mu sanıyorsunuz?” yazılı bir pankart açtı. Bu pankarta görevlilerce el konuldu. Kısa süreli de olsa pankarttaki yazı nedeniyle Akşener’in değil Millet İttifakı’nın protesto edildiği düşünüldü. Ancak söz konusu kişi, “Sayın Akşener ne oldu da bu masayı dağıttınız? Ne yaptı size? Daha dün emanet etmiyor muydunuz, vasiyetiniz yok muydu, Kılıçdaroğlu’nu emanet etmediniz mi ailenize? Bugün niye yapıyorsunuz? Ben partili değilim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. İnşaat işçisiyim. Kendim geldim. Truvalı mısınız sayın Akşener? Neden bu insanlara bunu yapıyorsunuz? İnsanların sizden ümidi vardı. İnsanlar size ümit bağlamıştı. Neden şu dakika bunu yaptınız? Hani emanet ediyordunuz ailenizi, bugün neden böyle oldu? Neden? Neden? Beş tane çocuğum var benim. Biz size ümit bağlamıştık. Yazıklar olsun size. 28 Şubat’ta yaptığınızın aynısını bugün de yaptınız. Buramıza kadar geldi. Kazanılmış bir seçimi neden verdiniz? Bir buçuk yıldır bizi neden oyaladınız?” sözleriyle İyi Parti’ye tepkisini paylaştı.

İmamoğlu ve Yavaş’ın Akşener ile görüşme girişimi

Millet İttifakı’nın toplantısıyla eş zamanlı şekilde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş’ın, Meral Akşener ile görüşeceği öne sürüldü. Ancak bu görüşme girişimi sonuçsuz kaldı.

İmamoğlu ve Yavaş’ın İyi Parti lideriyle görüşme girişimine ilişkin CHP tarafından “Sayın Genel Başkanımız, belediye başkanlarımızca Sayın Meral Akşener’i İyi Parti Genel Merkezi dışında ziyaret etme talebine olumlu yaklaşmıştır. Sayın Genel Başkanımız, kendisi de daha önce belirttiği gibi, Halil İbrahim sofrasının küçülmesini değil, bilakis büyümesini arzulamaktadır” bilgisi verildi. Buna ilaveten İmamoğlu ve Yavaş’ın, “Bu görüşmede ‘iradelerinin Sayın Genel Başkanımıza bağlı olduğunu, aday olarak da Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu görmek istediklerini’ iletecekler ve ittifakın devam etmesini talep edecekler. Meselenin Türkiye olduğu ve Genel Başkanımızın herkesin oyunu alacak, her rengi temsil edecek bir aday olacağı herkesin malumudur” görüşleri aktarıldı.

İYİ Parti tarafında özellikle Akşener’i evinde ziyaret etme girişiminde bulunulması ise rahatsızlığa yol açtı.

Millet İttifakı'nda Beşli Zirve: "Taşlar Yerine Oturuyor Mu?"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00


İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, parti önünde yaptığı kısa açıklamada, “Genel Başkanımız, Sayın Yavaş ve Sayın İmamoğlu’na bir çağrıda bulunmuştu. Bugün gün içinde bazı haberler kamuoyuna yansıtıldı. Kıymetli belediye başkanlarının ziyaret edeceği ardından da Sayın İmamoğlu ve Yavaş'ın ziyaretlerinin söz konusu olduğu yönünde kamuoyuna haber geçildi. Bu konuda da açık ve netiz. Ne bizim böyle bir talebimiz olmuştur ne de kıymetli belediye başkanlarının böyle bir talebi olmuştur. Bu ziyaretlerle ilgili bilgiler ve haberler gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.


Sonuçta CHP tarafı, iki belediye başkanının görüşme girişiminde bulunulduğunu öne sürerken İyi Parti tarafı ise başkanlardan böyle bir talep gelmediğini ifade etti.

CHP ve İyi Parti liderleri kendi belediye başkanlarıyla buluştu

Millet İttifakı’nın İyi Parti’nin olmadığı toplantısı öncesinde hem CHP hem de İyi Parti liderleri kendi belediye başkanlarıyla buluşmalar gerçekleştirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, bugün parti genel merkezinde İmamoğlu ve Yavaş’ın yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile buluştu. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise bölgede deprem sonrası yürütülen çalışmalar nedeniyle toplantıya katılmadı.

Bu görüşmeye ilişkin CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Sayın Genel Başkanımızı ziyaret ederek; desteklerini ifade ettiler, yanlarında olduğunu ifade ettiler. Her türlü alacağı kararda da yanında olduklarını söylediler. Ardından da değerlendirmeye geçildi. Burada da özellikle deprem bölgesinde büyükşehir belediye başkanlarımızın yaptığı katkılar, destekler. Kahramanmaraş’ta, Adıyaman’da, Hatay’da ve diğer deprem bölgelerinde büyükşehir belediye başkanlarımız yaptıkları hizmetleri aktardılar. Sohbet havasında geçti” diye konuştu.

Meral Akşener ise, önce partili belediye başkanlarıyla, sonrasında Başkanlık Divanı Üyeleri, milletvekilleri ve genel başkan başdanışmanları ile biraraya geldi. Bu görüşmelere ilişkin İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, “Bu süreçte biz istişareye önem veren bir siyasi partiyiz. Sorumluluğumuzun gerçekten farkındayız. Bugün de gelişmeler doğrultusunda görüş alışverişi yapmaktayız” dedi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

STÜDYO VOA

Kamala Harris partisinden yeterli destek alabilecek mi? – 22 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:51 0:00
XS
SM
MD
LG