Erişilebilirlik

Milley’den Suriye Ziyareti Eleştirilerine Yanıt


ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, 4 Mart’ta Suriye’nin kuzeydoğusunu ziyaret etmişti.
ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, 4 Mart’ta Suriye’nin kuzeydoğusunu ziyaret etmişti.

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, 4 Mart’ta Suriye’nin kuzeydoğusuna yaptığı sürpriz ziyaretle ilgili eleştirilere yanıt verdi. Milley, Ankara’nın tepkisini çeken ziyaretin, “rutin ve kesinlikle yapması gereken bir ziyaret” olduğunu söyledi.

Genelkurmay Başkanı Milley, yaklaşık iki hafta önce, IŞİD’in yeniden toparlanmasını önlemek için yürütülen çabaları ve ABD ordusunun saldırılara karşı önlemlerini yerinde görmek için Suriye’nin kuzeydoğusunda konuşlu Amerikan askerleriyle bir araya gelmişti.

Ziyaret üzerine, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmış ve ziyaretten Türkiye’nin duyduğu rahatsızlık Flake’e iletilmişti.

Zira IŞİD’e karşı ABD öncülüğündeki koalisyonun başlıca müttefiki olan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) içinde yer alan YPG, Ankara tarafından PKK’nın Suriye’deki uzantısı olarak görüyor. ABD ve Avrupa Birliği ise PKK'yı terör grubu olarak görse de YPG'yi aynı şekilde tanımlamıyor.

ABD Savunma Bakanlığı’nda bugün düzenlenen Ukrayna Temas Grubu sanal toplantılarının ardından Savunma Bakanı Lloyd Austin’la basın toplantısı düzenleyen Milley’ye, bu ziyaretinin nasıl bir mesaj taşıdığı soruldu.

Milley, ziyaretinin amacının görev güçlerini kontrol etmek, ne durumda olduklarını değerlendirmek ve kuvvetlerin korunması gibi konularda rutin bir ziyareti amaçladığını söyledi.

Suriye'de yaklaşık bin ABD askeri olduğunu hatırlatan Milley, “Risk altındalar. Suriye'de bulunan çeşitli aktörler tarafından zaman zaman çeşitli mühimmatlarla saldırıya uğruyorlar. Bu yüzden gidip onları kontrol etmek ve görevin doğrulandığından emin olmam gerek” dedi.

Türkiye ile ABD’nin yıllardır bir ortak çıkarı olduğunu vurgulayan ABD Genelkurmay Başkanı, “Yıllardır oradayız. Ortak çıkarımız IŞİD'in kalıcı olarak yenilgiye uğratılmasıdır. Halifelik yıkıldı. Ancak örgütün kalıntıları hala orada. Elbette bu benim yapmam gereken bir şeydi. Bir Genelkurmay Başkanı’nın, özellikle de zarar görebilecekleri bir durumdayken, ABD kuvvetlerinin ne durumda olduğunu kontrol etmesi son derece yerinde bir hareket” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ziyaretle ilgili 6 Mart’ta VOA Türkçe’ye yaptıkları açıklamada, “General Milley Suriye'deyken yalnızca ABD askerleriyle görüştü” demişti.

Bakanlık sözcüsü Ned Price da aynı gün basın brifinginde, ABD Genelkurmay Başkanı'nın askerleri ziyaret etmek için dünyanın dört bir yanına gittiğine dikkat çekmiş, “Genelkurmay Başkanı'nın, çoğu durumda potansiyel olarak tehlikede olan yerlerde konuşlandırılmış ve hem kendi halkı hem de dünyanın dört bir yanındaki halklar adına fedakarlık yapan Amerikalı ordu mensuplarını ziyaret etmesi alışılmadık bir durum değil” ifadelerini kullanmıştı.

Milley’nin ziyaretini, “Türkiye’ye mesaj” olarak değerlendiren bazı uzmanlar, ABD’nin bu şekilde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Suriye’nin kuzeyine operasyon düzenlememesi uyarısı yaptığı yorumunda bulunmuştu.

İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022'de düzenlenen ve 6 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıdan PKK ve YPG'yi sorumlu tutan Ankara, ''Suriye'nin kuzeyine kara harekatı" açıklamalarını arttırmıştı.

ABD ordusu ise Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde YPG'ye karşı düzenleyeceği bir operasyonun bölgeyi istikrarsızlaştırabileceği ve IŞİD’i yeniden canlandırabileceği konusunda endişelerini sık sık dile getiriyordu.

  • 16x9 Image

    Dilge Timoçin

    Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler mezunu Dilge Timoçin mesleğe 2000 yılında NTV'de başladı. 2008'de Habertürk TV'ye transfer oldu, dış haber sorumlusu olarak görev yaptı. ShowTV'de dış haber editörü ve spiker olarak çalışan Timoçin, sonrasında Al Jazeera Türk'e geçti; Al Jazeera İngilizce için prodüktörlük yaptı. Dilge Timoçin VOA Türkçe'ye katılmadan önce Reuters, Deutsche Welle gibi yabancı basın kuruluşlarıyla çalışıyordu

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG