Erişilebilirlik

Mısır Anayasa Mahkemesi'nden Protesto


Kahire'de Anayasa Mahkemesi önünde gösteri yapan Cumhurbaşkanı Mursi yandaşları
Mısır’da Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yandaşı İslamcı göstericilerin mahkeme binasını sarmaları üzerine çalışmalarını “süresiz” olarak durdurdu.

Anayasa Mahkemesi , “baskıları” protesto amacıyla bu kararın alındığını açıkladı.
Mahkeme Pazar günkü oturumunda yeni anayasayı kaleme alan İslamcıların denetimindeki kurucu meclisin yasallığını görüşecekti. Ancak birkaç yüz İslamcı mahkeme binasının önünde toplanarak aleyhte gösteri yaptı.

100 üyeli kurucu meclisin yaklaşık 30 Hristiyan, liberal ve laik üyesi Cumhurbaşkanı Mursi yandaşlarının anayasa yazımı sürecini kontrolleri altına almasını protesto ederek meclisi boykot etmiş bulunuyor.
Anayasa Mahkemesinden çıkacak herhangi bir karar, geçen ay kendisine olağanüstü yetkiler veren bir kararname yayınlayan Cumhurbaşkanı Mursi için doğrudan tehdit oluşturuyor.

Mursi, yetki kararnamesinin 15 Aralıkta yeni anayasa için yapılacak referandum gerçekleşir gerçekleşmez hemen sona ereceğini açıkladı.
Mursi bu açıklamayı kurucu meclisin yeni anayasa taslağını Cumartesi günü kendisine iletmesinden sonra yaptı. Anayasa taslağı, şeriat ilkelerini yasaların ana kaynağı olarak muhafaza ediyor ancak radikal İslamcıların istediği gibi belirgin hükümler getirmiyor.
XS
SM
MD
LG