Erişilebilirlik

Mısır’da Yıldönümü Arifesinde Çatışmalar Artıyor


Hüsnü Mübarek dönemine son veren ayaklanmanın yıldönümü yaklaşırken çıkan şiddet olaylarında en az 14 kişi hayatını kaybetti. Bunlar arasında Kahire’de meydana gelen bir dizi patlamada ölen altı kişi de bulunuyor

Şiddet olayları, Mısır’da 30 yıllık Hüsnü Mübarek yönetimine son veren ayaklanmanın üçüncü yıldönümü arifesine rastlıyor.

Kahire’de bugün dört ayrı patlama yaşandı. Bunlardan biri bir güvenlik noktasını hedef alan ve dört kişinin ölümüne yol açan, bombalı araçla yapılan bir intihar saldırısıydı. Diğer patlamalarda da iki kişi öldü.

Saldırıları üstlenen olmadı. Ancak özellikle Mısır Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi’nin geçen Temmuz ayında askeri darbe sonucu görevden alınmasının ardından İslamcı militanlar güvenlik kuvvetlerini hedef alan saldırılar düzenliyor.

Mısır’ın geçici devlet başkanı Adli Mansur’un sözcüsü, “terör saldırılarının Mısır halkının iradesini kırmayı amaçladığını” söyledi.

Öte yandan devrik Cumhurbaşkanı Mursi ve Müslüman Kardeşler yanlıları, diğer kentlerde de güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya girdi. Bu olaylarda da en az sekiz kişi hayatını kaybetti.

Müslüman Kardeşler, darbenin üçüncü yıldönümü olan yarın da ülkede alternatif gösteriler düzenleme çağrısı yapıyor. İhvan, geçen Eylül ayında Mansura’da 14 kişinin öldüğü bir bombalı saldırının ardından geçici hükümet tarafından ‘terör örgütü ilan edildi. Ancak saldırıyı el Kaide’de destek veren bir başka grup üstlendi.

Mısır’daki bombalı saldırılar, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon tarafından da kınandı.
XS
SM
MD
LG