Erişilebilirlik

Mısır: Otobüse İntihar Bombacısı Saldırdı


Sina'da bombalı saldırıya uğrayan Mısır turist otobüsü
Mısır polisi Sina’da bir turist otobüsünde üç Güney Koreli turist ve Mısırlı şöförün ölümüne yol açan patlamanın büyük olasılıkla bir intihar bombacısı tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

Yetkililer bombacının araç İsrail sınırında Taba geçiş kapısında beklerken otobüse bindiğini ve üzerindeki bombaları patlattığını bildirdi. Yetkililere göre bombacı otobüse bindiğinde bazı turistler araçtan çıkmıştı.

Saldırı sırasında otobüs 33 Güney Koreli turist taşıyordu.
Turistler bir kilise grubunun üyeleriydi ve patlama olduğunda Sina’daki Azize Katerina Manastırı’ndan İsrail’e gidiyordu.

Pazar günü Devrik Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve diğer 35 sanığın duruşması başladıktan kısa bir süre sonra ertelendi.

Savunma avukatları Mursi ve diğer sanıkların ses geçirmeyen camdan bir kafes içerisinde getirilmelerini protesto için mahkeme salonunu terketti. Avukatların davadan çekilip bilinmedikleri ya da duruşmaya ne zaman devam edileceği bilinmiyor.

Mursi ve diğer sanıklar yabancı terör örgütleriyle işbirliği yaparak ulusal güvenliğe zarar vermekle suçlanıyor. Mısır yasaları bu tür suçlamalar için ölüm cezası öngörüyor.

Mısır ordusunun geçtiğimiz yıl Temmuz ayında yaptığı darbe sonucu görevden alınan Muhammed Mursi’nin ardından Kahire sokaklarında devam eden gösterilerde onlarca kişi hayatını kaybetmişti. Mısır'da ordu destekli geçici hükümet Müslüman Kardeşler hareketini 'terör örgütü' ilan ederek, liderlerini tutuklamıştı.
XS
SM
MD
LG