Erişilebilirlik

Moskova'da Nemtsov İçin Anma Töreni


Moskova’da 20 bini aşkın Rus, cinayete kurban giden muhalefet lideri Boris Nemtsov’u ölümünün birinci yıldönümünde düzenlediği yürüyüşte andı.

Göstericilerden bazıları Rus bayrakları ve Nemtsov’un portrelerini taşırken, bazıları da “Rusya özgür kalacak”, “Putinsiz Rusya” diye sloganlar attı.

Bazı Ruslar, 55 yaşındaki muhalefet liderinin silahlı saldırıda öldürüldüğü Bolşoy Moskvoretsky Köprüsü’ne çiçek bıraktı.

Anma törenine Amerika’nın Moskova Büyükelçisi John Tefft de katıldı, Nemtsov’un öldürüldüğü köprüye “Amerikan halkından” yazılı bir çelenk bıraktı. Törene büyükelçilik personeliyle birlikte katılan Tefft, Nemtsov’u bir siyasetçi ve dost olarak tanıdıklarını söyledi.

Rus yetkililer, muhalefetin Moskova kent merkezine kadar yürüyüş düzenlemesine izin verirken, köprüye yürünülmesine ya da kalıcı bir anıt bırakılmasına izin vermedi.

Rusya eski Başbakanı ve muhalefetteki Parnas Partisi’nin lideri Mikail Kasyanov, yetkililerin bu cinayet alanının sembol haline gelmesini önlemek amacıyla köprüye yürümelerine izin verilmediğini açıkladı.

Kremlin destekçileri, zaman zaman köprüye gelerek bırakılan çiçekleri alıyor ya da Nemtsov portrelerini kırıyor. Muhalefet Kremlin destekçilerine polisin de destek verdiğini iddia ediyor.

Kasyanov, tetikçilerin yakalanmasına rağmen, planlayıcıların bulunmadığına dikkati çekti.

Muhalefet, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçen yılki Nemtsov suikastıyla doğrudan bağlantısı olmasa bile acımasız bir diktatörlüğü cesaretlendirdiği için bu cinayetten sorumlu olduğunu iddia ediyor.

Boris Nemtsov, St. Petersburg'da da anıldı
Boris Nemtsov, St. Petersburg'da da anıldı

Eski Devlet Başkanı Boris Yeltsin döneminde başbakan yardımcılığı yapan Nemtsov, Putin döneminde önde gelen muhalefet liderleri arasında yer aldı. Nemtsov 27 Şubat 2015 akşamı, bir kadınla köprü üzerinde yürürken arkasından yaklaşan bir araçtan inen kişilerce vurularak öldürülmüştü.

Suikastın ardından birkaç Çeçen tutuklandı. Aralarından beşinin bu yıl içinde mahkemeye çıkarılacağı bildiriliyor. Nemtsov’un katili olmakla suçlanan kişinin ise, Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov’un güvenlik kuvvetlerinde çalışmış biri olduğu ortaya çıktı.

Resmi yetkililer, cinayet emrini kimin verdiğini açıklamıyor. Muhalefetse, Kremlin’i planlayıcıyı yakalayamamakla suçluyor.

Görev süresi Nisan ayında sona ermesi beklenen Ramazan Kadirov, kendisine yönelik suçlamaları reddediyor.

Vladimir Putin, iki ayrılıkçı savaş geçiren Çeçenistan’ı istikrara kavuşturması amacıyla Kadirov’a federal hükümet denetimlerinden neredeyse tamamen dokunulmazlık vermiş durumda.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG