Erişilebilirlik

Mısır'da Mübarek'in "Yeni Adımlar" Atacağı Açıklandı


Mısır'da Mübarek'in "Yeni Adımlar" Atacağı Açıklandı

Mısır’da Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi rejim karşıtlarının taleplerini görüşeceğini açıkladı. Televizyondan halka hitap eden Konsey Sözcüsü, ulusun ve kaynaklarının korunması için toplantıların süreceğini söyledi. Televizyonda yayınlanan konsey toplantısında Cumhurbaşkanı Mübarek’in bulunmaması, ordunun kendisine karşı tavır aldığı şeklinde yorumlandı.

Bu arada Mısır’ın başkenti Kahire’deki Tahrir Meydanı'nda binlerce kişinin rejim karşıtı gösterisi devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’i istifaya ikna edemeyen göstericiler hükümeti düşürmek için ülke çapında işçi eylemleri başlattı.

Grev ve işi yavaşlatma eylemleri turizm, tekstil, demiryolu ve kamu hizmetlerini ülke etkilemeye başladı. Süveyş Kanalını işleten beş şirketten ücret zammı isteyen 6 bin işci dün de gösteri yaptı. Mısır ekonomisinin ikinci temel taşı olan turizm sektörü ise karışıklıklardan büyük darbe yemiş durumda.

Bir süre önce, İsrail’le her gün temas halinde bulunduğunu açıklamış olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman ise, hükümetin gösterilerin devam etmesine izin vermeyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Süleyman, göstericilerin devlete itaatsizlik etmesinin çok tehlikeli olduğunu vurguladı.

Yarın tüm ülkede daha da büyük gösteriler planlayan eylemciler devlet radyo ve televizyonunu ele geçirmeyi düşünüyor. Yıllardır hükümetin resmi yayın organı olarak bilinen Arap dünyasının en nüfuzlu gazetesi son günlerde saf değiştirdi.

Gazete, dün, Mübarek yanlılarının Tahrir meydanındaki göstericilere saldırmasını “vatana tecavüz” olarak niteledi.

Birleşmiş Milletler, Mübarek aleyhtarı ayaklanmaların başlamasından bu yana en az 300 kişinin öldüğünü tahmin ediyor.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

ABD’de ilk: Trump’a 37 federal suçlama - 9 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG