Erişilebilirlik

Muammer Kaddafi Kadamis’de mi Gizleniyor?


Muammer Kaddafi Kadamis’de mi Gizleniyor?

Libya’da yeni yönetim Albay Muammer Kaddafi’nin Kadamis’de gizlendiğini tahmin ediyor.

Yetkililere göre, komutanlar Kaddafi’nin Cezayir sınırındaki vaha kenti Kadamis’te, Tuaraglerin koruması altında bulunduğuna inanıyor.

Mali, Nijer, Tunus, Libya ve Cezayir’in Sahra Çölü’nün içine giren bölgelerinde 1 milyona yakın Tuareg yaşadığı tahmin ediliyor. Kaddafi sık sık Tuareglere arka çıkmış, Nijer hükümetine başkaldırdıklarında onlara destek vermişti.

Muammer Kaddafi Kadamis’de mi Gizleniyor?
Muammer Kaddafi Kadamis’de mi Gizleniyor?

Libya’daki iç savaşta da yüzlerce Tuaregin Kaddafi saflarında çarpıştığı sanılıyor. Kaddafi Trablusgarp’ın geçen ay asilerin eline geçmesinden sonra ortadan kaybolmuştu.

Bu arada Kaddafi’nin doğum yeri Sirte’de çarpışmalar hala tüm şiddetiyle sürüyor. Yeni yönetime bağlı kuvvetlerin Sirte limanını ele geçirmelerine rağmen kentin önemli bir bölümü Kaddafi yanlılarının elinde bulunuyor.

NATO dün, Sirte ve Beni Velid’de en az 200 bin sivilin Kaddafi yanlılarının tehdidi altında yaşadığını açıkladı. Yeni yönetimle Kaddafi yanlıları arasında ailelerin kentten tahliye edilmeleri için pazarlık yapılıyor.

Öte yandan Tunus’ta bir temyiz mahkemesi, Libya Başbakanı Bağdadi Mahmudi hakkındaki hapis cezasını iptal etti. Mahmudi, geçen hafta ülkeye izinsiz girdiği gerekçesiyle 6 ay hapse mahkum olmuştu. Tunuslu yetkililer Mahmudi’nin iadesi için henüz Libya’dan bir talep gelmediğini açıkladı.

XS
SM
MD
LG