Erişilebilirlik

Muhammed Ali Belgeseli İzleyiciyle Buluştu


Muhammed Ali Belgeseli İzleyiciyle Buluştu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:05 0:00

Clare Lewis’in, “Ben Ali” isimli belgeseli efsanevi boksör Muhammed Ali’nin hayatını anlatıyor. Belgesel, Ali’nin, profesyonel hayatı sona erdikten sonra ailesi ve yakınlarıyla yaptığı konuşmaların ses kayıtlarına dayanıyor

Clare Lewis’in, “Ben Ali” isimli belgeseli efsanevi boksör Muhammed Ali’nin hayatını anlatıyor. Belgesel, Ali’nin, profesyonel hayatı sona erdikten sonra ailesi ve yakınlarıyla yaptığı konuşmaların ses kayıtlarına dayanıyor.

Meryem Ali, “Babamın birçok yönü var ama genelde boksörlükle ilgili olanı duyuyorsunuz, ailenin onun için ne anlama geldiği pek bilinmiyor,” şeklinde konuşuyor.

Muhammed Ali’nin ailesinin bazı üyeleri kendileriyle ilgili bu ses kayıtlarından yeni haberdar olmuş.

Clare Lewis bu şekilde belgeselinde şampiyon boksörü anlatıyor. Lewis’e ses kayıtlarını veren Muhammed Ali’nin kızı Hana olmuş.

Hana Ali, “Babam, tarihi belgeleme ve kayıt tutma konusunda bilinçliydi, ses kayıtları tutmasının nedeni de bu,” diyor.

Film, tüm dünyanın Muhammed Ali’ye olan sevgisini gösteriyor. Dostlarının ve rakiplerinin anlattıkları, eski adıyla Cassius Clay olan ve Müslümanlığı seçtikten sonra Muhammed Ali ismini alan, üç kez dünya şampiyonluğunu kazanmış boksörü hassas ve cesur biri olarak gösteriyor. Vietnam Savaşı’na gitmemesi nedeniyle Ali’nin şampiyonluğu elinden alınmış ve boksörlük lisansı iptal edilmişti. Yakın arkadaşı, eski futbolcu Jim Brown o günleri iyi hatırlıyor: “Çok cesurdu. Aldığı risk nedeniyle şampiyonluğunun elinden alınması; herşeyi kaybetmek, çok zor bir durumdu.”

Ancak mücadeleyi bırakmayan Ali, 1974’de, 32 yaşındayken boksa geri döndü: “George Foreman benimle maça çıktığında cevabını alacak. Muhammed Ali’nin gücünü görecek.”

O maçta zorlu rakibi George Foreman’ı yenen boksör, şampiyonluğunu geri aldı.

George Foreman, “Maçta elimden geleni yaptım. Neredeyse beş, altı round boyunca ondan üstündüm. Kolay olacağını sandım. Altıncı round sırasında attığım bir yumruktan sonra kulağıma ‘Hepsi bu mu George?’ dedi. Gerçekten de gücüm bu kadardı,” şeklinde konuşuyor.

“Ben Ali” adlı belgesel, boksörün boşanmayla biten evliliklerini konu almasa da çocuklarıyla ilişkisine geniş biçimde yer veriyor.

Bir zamanlar söyledikleriyle meşhur olan boksörün yaşlanmasıyla birlikte Parkinson hastalığı da etkisini göstermeye başladı ve konuşması bozuldu. 1970 yılında kariyerini sona erdiren boksöre, 80’lerde Parkinson teşhisi konuldu. Buna rağmen, Muhammed Ali, ailesinin ve dünyanın gözünde hala güç ve onur abidesi olarak kaldı.

XS
SM
MD
LG