Erişilebilirlik

Mursi'den Geri Adım


Kahire'de parlamentonun yeniden toplanması girişimini destekleyen Mursi yanlıları
Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi, Anayasa Mahkemesinin parlamentoyla ilgili kararına saygı göstereceğini açıkladı.

Mahkeme, Mursi’nin parlamentoyu yeniden toplanmaya çağıran kararnamesini geri çevirmiş, parlamentonun fesih durumunu devam ettiğini bildirmişti.

Mursi, uyuşmazlıkla ilgili gerginliği azaltmak için siyasi güçler ve adli yetkililerle diyaloğu sürdürmek istediğini söyledi.

Muhammed Mursi Pazar günü bir kararname yayınlayarak milletvekillerinden tekrar toplanmaları ve parlamentoyu çalıştırmaya başlamalarını istemişti.

Mısır’da İslamcı partilerin kontrolündeki parlamento Salı günü ordu ve Anayasa Mahkemesinin kararlarına meydan okuyarak yeniden toplandı.

Beş dakika süren oturumda parlamento başkanı Saad el-Katatni, milletvekillerinin mahkeme kararını değerlendireceklerini ve uyuşmazlığa bir çözüm yolu bulacaklarını söyledi.

Askeri konsey, geçen ay Anayasa mahkemesinin kararına dayanarak İslamcı partilerin çoğunlukta olduğu parlamentoyu feshetmiş ve yasama yetkisini kendisi üstlenmişti.

Anayasa Mahkemesi seçim sürecinde usulsüzlük yapıldığını önesürerek parlamentonun feshedilmesi gerektiği bildirmişti. Bunun üzerine askeri konsey mahkeme kararını uygulamaya sokmuş ve yasama yetkilerini kendisini üstlendiğini açıklamıştı.

Milletvekillerinin çoğu bir zamanlar yasaklanmış olan Müslüman Kardeşler örgütü ve daha radikal olan selefi Nur partisinin üyesi.

Müslüman Kardeşler cumhurbaşkanlığı seçiminde Muhammed Mursi’yi aday göstermişti.

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Mısırlı yetkilileri, ülkenin demokrasiye geçiş sürecini rayından çıkarmamak için birlikte çalışmaya çağırdı. Clinton 14 Temmuz’da Kahire’yi ziyaret edecek.
XS
SM
MD
LG