Erişilebilirlik

Mısır'da Gerginlik


Mısır’da hükümet karşıtı gruplar bazı kentlerde Müslüman Kardeşler’in bürolarını ateşe verdi. Başkent Kahire’de de göstericiler Tahrir Meydanı’nı yeniden doldurdu ve Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yetkilerini genişletme kararını kınadı.

Mursi, dün bir kararname yayınlayarak devrimi korumak amacıyla yetkilerini genişletmişti.

Muhalefet partileri kararın anayasaya aykırı olduğunu söylüyor. Muhalefet liderlerinden Muhammed El-Baradai, Mursi’nin kendisini “firavun” ilan ettiğini söyledi. Liberal görüşleriyle bilinen El-Baradai, Mursi’nin tüm yetkileri tek elde topladığını ve bunun sonuçlarının ağır olacağını kaydetti.

Baradai, Mısır’a dönmeden önce Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi Başkanı idi.

Bu arada Müslüman Kardeşler yanlısı bir grup, cumhurbaşkanlığı sarayı önünde Mursi’ye destek vermek amacıyla toplandı. Cumhurbaşkanı Mursi’nin bugün Mısır halkına hitaben bir konuşma yapması bekleniyor.

Mursi’nin yayınladığı kararname ile yargının meclisin üst kanadı ile anayasa komisyonunu feshetme hakkı elinden alınıyor. Her iki makam da Mursi yanlılarının kontrolu altında.

Mursi, ayrıca, geçen yılki ayaklanmalar sırasında halka karşı şiddet uygulayan eski hükümet yetkililerinin yeniden yargılanmasını da istedi.
Mursi taraftarları, cumhurbaşkanının kararlarını destekliyor ve bu kararları almakta geç bile kalındığını söylüyor.

Mursi, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaları sona erdiren Çarşamba günkü ateşkes anlaşmasına arabuluculuk ettiği için uluslararası alanda büyük övgü almıştı.

Mısır mahkemeleri, meclisin ve anayasa komisyonunun feshini konu alan davaları gözden geçiriyordu. Mursi’nin yayınladığı kararnameyle yargının Müslüman Kardeşler aleyhine karar alması engellenmiş oluyor.

Mursi’nin, eski hükümet yetkililerinin yeniden yargılanması kararı ise devrik diktatör Hüsnü Mübarek’i de kapsayabilir. Mübarek, ayaklanma sırasında sivillerin öldürülmesine engel olmadığı gerekçesiyle Haziran ayında ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Mübarek, hakkındaki yolsuzluk ve ayaklanmayı bastırmak için sivillerin öldürülmesi için emir vermek suçlamalarından herhangi bir cezaya çarptırılmamıştı.
Bu da birçok Mısırlı’yı öfkelendirmişti.

Mübarek döneminde görev yapan birçok emniyet görevlisi de göstericileri öldürme suçundan aklanmıştı. Bu da başsavcının adil bir yargı süreci gözetmediği iddialarını gündeme getirmişti.

Mursi, kararnamesiyle, başsavcı Abdül Macid Mahmud’u da görevden aldı. Kararname, başsavcının görev süresini dört yılla kısıtlayınca, Mübarek döneminde atanan Mahmud’un başsavcılık görevi sona ermiş oldu.

Mursi, Mahmud’u geçen ay görevden almaya çalışmış, ancak yargı bunu engellemişti. Mursi, Mahmud’un yerine Talat Abdullah’ı atadı.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

Türkiye seçim sonrası ekonomisi nasıl seyredecek? - 2 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG