Erişilebilirlik

Musul’daki Tarihi Cami Havaya Uçuruldu


IŞİD’in, Musul’da Irak’ın en önemli mimari ve dini yapılarından biri olan 800 yıllık El Nuri Camisi’ni havaya uçurduğu bildirildi.

Iraklı ve Amerikalı komutanlar, güvenlik güçlerinin tarihi alanı kuşatması üzerine IŞİD’in böyle bir adım attığını belirttiler. Komutanlar, IŞİD’in caminin yıkılmasından koalisyon uçaklarını sorumlu tutan iddialarını yalanladılar.

El Nuri Cami, IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin 2014 yılında örgütün Irak ve Suriye’de önemli toprak ele geçirmesinin ardından ‘halifelik’ ilan ettiği mekandı.

Musul’daki Tarihi Cami Havaya Uçuruldu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:27 0:00

Amerika destekli Irak güçleri son bir hafta içerisinde Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul’da hala IŞİD’in elindeki son bölgelerin de daha da derinlerine ilerledi. El Nuri Camisi’nin de Ramazan Bayramı’na kadar IŞİD’in elinden tekrar alınması umuluyordu.

Musul operasyonunun komutanı General Abdülamir Yarallah, caminin yıkılmasını “tarihi suç” olarak niteledi, IŞİD militanlarını Iraklı güçlerin binayı kuşatması üzerine tarihi camiyi kasıtlı olarak havaya uçurmakla suçladı.

Amerikalı komutanlar da IŞİD’in ‘camiyi koalisyon uçakları yıktı’ suçlamasını reddederken, eğik minaresiyle kente ‘kambur’ lakabını kazandıran 12’inci yüzyıldan kalma caminin havaya uçurulmasından duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Irak’taki en üst düzey Amerikalı komutan Tümgeneral Joseph Martin, “Irak Güvenlik Güçleri’ndeki ortaklarımız El Nuri Camisi’ni kuşatmaya alırken IŞİD, Musul’un ve Irak’ın en büyük hazinelerinden birini yok etti” diye konuştu.

Martin, “Bu, Musul ve tüm Irak halkına karşı işlenmiş bir suç ve bu zalim örgütün neden ortadan kaldırılması gerektiğinin bir örneği” ifadesini kullandı.

Camiyi kaplayan patlamanın görüntüleri sosyal medya sitelerinde geniş yankı bulurken, yerden kaynaklı bir patlama gibi görünüyor. Binanın havan topu ya da füzelerle vurulduğu yönünde bir işaret bulunmuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Kasırga’nın Vurduğu Florida’da - 5 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG