Erişilebilirlik

‘Myanmar’da Şiddet Olaylarının İlk Ayında 6 bin 700 Arakanlı Öldü’


Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, Myanmar’da ordunun Arakan eyaletine yönelik Ağustos sonunda başlattığı operasyonun ilk ayında en az 6 bin 700 Arakanlı Müslüman’ın hayatını kaybettiğini açıkladı.

Örgütün açıklamasında, “En ihtiyatlı tahminlere göre, 6 bin 700 Arakanlı Müslüman’ın hayatını kaybettiği sanılıyor, bunların en az 730’u beş yaşın altındaki çocuklar” ifadeleri yer aldı.

Bu rakam, 25 Ağustos’ta ortaya çıkan ve 655 bin kişinin ülkeden kaçmasına yol açarak kitlesel mülteci krizine sebep olan şiddet olaylarıyla ilgili en yüksek can kaybı tahmini.

Çalışma bir aylık süreyi kapsıyor

Sınır Tanımayan Doktorlar’ın bulguları Arakan mülteci kamplarından 11 bin kişinin dahil olduğu altı ayrı anket sonucu elde edildi.

Yardım örgütüne göre ölüm vakalarının yüzde 69’una silahlı yaralanmalar neden oldu. Kurbanların yüzde dokuzu evlerinde yanarak hayatını kaybetti. Yüzde beşlik kesim dayak yiyerek öldü.

Beş yaşın altındaki çocuklar ise yüzde 60 oranında vurularak öldürüldü.

Örgüte göre, ölüm oranının zirveyi görmesi ordu ve yerel milislerin Ağustos sonunda başlattıkları temizlik operasyonuna denk geliyor. Bu da Arakanlılar’ın hedef alındıklarını gösteriyor.

Myanmar hükümeti ise henüz örgütün çalışmasıyla ilgili yorum yapmadı.

Hükümet iddiaları reddediyor

Ancak hükümet Arakan eyaletinde zulüm işlediği iddialarını sürekli reddediyor ve operasyonun Arakanlı militanların 25 Ağustos’tan itibaren ülkede polis kontrol noktalarına düzenlemeye başladıkları saldırılara yönelik orantılı bir yanıt olduğunu söylüyor.

Ordu, ölü sayısının 400 kişi olduğunu öne sürüyor ve bunların 376’sının Arakanlı teröristler olduğunu belirtiyor. Ordu yaptığı bir iç soruşturmayla da askerlerinin suçsuz olduğu sonucuna vardı.

Ayrıca uluslararası toplumun güvenilir bir soruşturma yapılması çağrılarına rağmen hükümet, Birleşmiş Milletler’in gerçekleri ortaya çıkartmak için oluşturduğu bir ekibin Arakan eyaletine girmesine de engel oldu.

BM ve ABD, Myanmar ordusunun askeri operasyonunu Arakanlı Müslümanlara yönelik “etnik temizlik” olarak değerlendiriyor.

Avrupa Parlamentosu karar yayınladı

Avrupa Parlamentosu Perşembe günü Arakan eyaletine erişimin artması, şiddetin sona erdirilmesi ve AB üyelerinin Myanmar ordusu ve güvenlik birimlerinde insan hakları ihlallerinden sorumlu olan bireylere yönelik cezalandırıcı yaptırımlar uygulamalarını istediği bağlayıcılığı olmayan bir karar yayınladı.

Arakanlılar Myanmar’da etnik bir grup olarak tanınmıyor ve sistematik olarak yasal haklarından mahrum bırakılıyorlar.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG