Erişilebilirlik

NASA'dan kamuoyuna açık ilk UFO paneli


ABD Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) ABD hükümetinin “tanımlanamayan hava olguları” olarak adlandırdığı ve daha çok UFO olarak bilinen tanımlanamayan uçan nesnelerin araştırılması için oluşturduğu panel, geçen yılki kuruluşundan beri bulguları paylaşmak üzere kamuoyuna açık ilk toplantısını bugün başlattı.

Fizikten astrobiyolojiye farklı alanlardan uzmanları biraraya getiren 16 üyeli NASA paneli, geçen yıl Haziran ayında, üzerinde gizlilik kararı olmayan UFO gözlemlerini incelemek amacıyla kurulmuştu. “Tanımlanamayan hava olgusu” (UAP) olarak adlandırılan bu gözlemlerle sivil hükümet ve ticari sektörlerden toplanan diğer veriler, panel tarafından değerlendirildi.

Panel başkanı David Spergel, açış konuşmasında, “Ne öğrendiğimizi bir satırda özetlemem gerekirse daha yüksek kaliteli veriye ihtiyacımız olduğunu öğrendik diyebilirim” şeklinde konuştu.

NASA, Washington'daki merkezinde düzenlenen bugünkü dört saatlik kamuya açık oturumunda odak noktasının panelin raporunu yayınlamada önce “son değerlendirmeleri” yapmak olduğunu kaydetti. David Spergel, Temmuz sonunda raporu yayınlamayı planladıklarını kaydetti.

NASA'nin bilim biriminden üst düzey araştırma yetkilisi Dan Evans, ekibin önünde birkaç aylık çalışma dönemi olduğunu söyledi ve panel üyelerinin çalışmalarına başladığından bu yana internet ortamında taciz ve istismara maruz kaldığını belirtti.

NASA'nın bilim şefi Nicola Fox da “Tacizler, UAP alanının giderek daha çok damgalanması ve küçük düşürülmesine yol açıyor ve bu durum, ciddi bilimsel ilerleme kaydetmeyi engelliyor ve başkalarını da bu önemli konuda araştırma yapmaktan caydırıyor” şeklinde konuştu.

Panel, ABD hükümetinin bir zamanlar sadece askeri ve ulusal güvenlik yetkilileri tarafından gizlilik içinde değerlendirilen “tanımlanamayan uçan nesne” konusunda NASA himayesinde ilk kez soruşturmaya açılması anlamına geliyor.

NASA'nın çalışması, son yıllarda askeri pilotlar tarafından raporlanan, ABD savunma ve istihbarat yetkilileri tarafından incelenen tanımlanamayan hava olguları hakkında Savunma Bakanlığı'nda yeni açılan soruşturmadan ayrı yürütülüyor.

Gizli olmayan veri sensörlerinden yararlanan panel yetkilileri, tanımlanamayan nesneleri inceleme konusunda ABD Savunma Bakanlığı'ndaki mevkidaşlarının karşılaştığı engellerin hemen hemen aynılarıyla yüz yüze kaldıklarını kaydetti.

Spergel, “UAP'ler hakkındaki mevcut veri toplama çalışmaları sistematik değil ve çeşitli hükümet daireleri arasında bölünmüş durumda. Bu çabalar genellikle bilimsel veri toplamak için gereken ayarlara sahip olmayan enstrümanlarla yürütüldü” dedi.

NASA ve ABD Savunma Bakanlığı'nın paralel yürüttüğü çabalar, on yıllar boyunca UFO gözlemlerini çürütmeye ve önemsiz göstermeye çalışan ABD hükümeti açısından bir dönüm noktası anlamına geliyor. Uzaylılarla bağdaştırılan UFO kavramı, 1940'lı yıllara uzanıyor.

NASA'nın bilim misyonu, kimileri tarafından tanımlanamayan uçan nesnelerle ilgili daha açık ufuklu bir yaklaşım olarak görülse de NASA, UFO'lar konusunda herhangi bir sonuca aceleyle varmaya çalışmadığının altını daha en başta çizmişti.

NASA, geçen yıl Haziran ayında panelin kurulduğu açıklaması sırasında, “UAP'lerin uzaydan geldiğiyle ilgili bir kanıt bulunmamaktadır” demişti.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, bakanlığı bu gözlemleri soruşturma çabasının şu anda inceleme altında olan yüzlerce yeni ihbarlarla sonuçlandığını, bunların çoğunun “tanımlanamayan” kategorisinde olduğunu kaydediyor.

Savunma Bakanlığı'nın yeni kurulan Anomali Çözüm Dairesi, zeka sahibi uzaylıların varlığının reddedilemeyeceğini, ancak şimdiye kadarki gözlemlerin bu nesnelerin kökeninin uzaylılar olduğuna ilişkin kanıt sunmadığını kaydetti.

STÜDYO VOA

Eski Başkan Trump dolandırıcılık suçlamasıyla hakim karşısında – 2 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:04 0:00
XS
SM
MD
LG