Erişilebilirlik

NATO Libya’ya Müdahaleyi Düşünmüyor


NATO Libya’ya Müdahaleyi Düşünmüyor

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, ittifakın Libya’daki krize müdahaleyi düşünmediğini ancak ‘bütün olasılıklara karşı planlama yaptığını’ söyledi.

Genel Sekreter, NATO yetkililerinin Libya’daki durumu yakından izlediklerini de sözlerine ekledi.

Arap Birliği, dışarıdan yapılacak askeri müdahale seçeneğine karşı çıkmıştı, Amerikalı yetkililer de bu tür bir müdahale konusunda kaygıların arttığına işaret ediyor.

Arap Birliği’nin 22 üyesi Çarşamba günü ‘uçuşa yasak bölge’ uygulamasına destek verebileceklerini söylemiş, Libya halkının güvenliğinin sağlanması için müzakerelerle en iyi seçeneğe ulaşma yolunu tercih edeceklerini kaydetmişlerdi.

Bu arada Washington’da Amerika Savunma Bakanı Robert Gates, Kongre oturumunda yaptığı açıklamada, ‘uçuşa yasak bölge’ seçeneğinin Kaddafi’ye karşı ‘önleyici müdahale’yi gerektirdiğini söyledi.

Hillary Clinton da Senato’nun bir oturumunda, Amerika’nın Kaddafi’ye karşı yapacağı herhangi bir müdahalenin hem Libya hem de Arap dünyasında tartışmaya yol açacağını kaydetti.

Clinton oturumda Libya’daki gelişmeleri kaygıyla izlediklerini ve ülkenin ‘dev bir Somali’ye dönüşmesinden’ kaygı duyduklarını belirtti.

STÜDYO VOA

Amerikan lotaryası PowerBall’da ikramiye 1 milyar doların üzerinde – 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG