Erişilebilirlik

Ukrayna'ya Leopard 2 Tankları Gönderilecek mi?


NATO üyesi 50'den fazla ülkenin savunma bakanları ve genelkurmay başkanları bugün Almanya’daki Ramstein Hava Üssü'nde biraraya geldi.

Buluşmanın ana konusunun, Alman Leopard 2 tankları ve başka muhabere tankları da dahil olmak üzere Ukrayna'ya askeri yardım sağlanmasının olacağı belirtilmişti. Toplantıda Ukrayna'ya yeni silahların verilmesi konusunda önemli ilerlemeler sağlandı, ancak Alman yapımı Leopard 2 tankları konusunda kesin bir karar alınmadı.

Ukrayna'ya Leopard 2 Tankları Gönderilecek mi?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:30 0:00

Almanya’nın yeni Savunma Bakanı Boris Pistorius, NATO müttefiklerinin bu konuda henüz anlaşmaya varamadığını söyleyerek, "Teslimat için iyi nedenler olduğu kadar, karşı nedenler de var. O yüzden doğru kararın ne olacağı konusunda ortak bir görüş henüz yok" dedi.

Pistorius, bununla birlikte Savunma Bakanlığı’na Alman ordusunun envanterindeki stoklarının incelenmesi direktifini verdiğini söyledi. Görevine dün başlayan bakan, Almanya‘nın Ukrayna’nın mücadelesine daha fazla destek sağlamak için 1 milyar Euro değerinde ek ekipman göndereceğini de duyurdu.

ABD Savunma Bakanı Austin, Leopard konusunda karar alınmamasına rağmen buluşmanın çok başarılı geçtiğini belirterek, Ukrayna’ya desteğin artırılarak süreceğini açıkladı. Austin, Almanya’nın Leopard tanklarının teslimi konusundaki çekincileri konusunda ise, "Almanya, savaşın başından bu yana en büyük katkıları sunan ülkelerden biri. Çok sayıda silah gönderdiler. Ayrıca Ukraynalı askerlerin kendi sınırları içinde eğitimleri konusunda büyük katkıları oluyor. Unutulmaması gereken; Almanya 39 bin Amerikan askerine ve ailelerine de evsahipliği yapıyor. Gelecek dönemde de Almanya’nın Ukrayna’ya destek konusunda lider bir müttefik olacağına inanıyorum. Üstelik hepimiz daha fazla destek verebiliriz" şeklinde bir yanıt verdi. Milli Savunma Bakanı Akar'ın da yer aldığı konferansta Austin, müttefiklere çağrıda bulunarak, Rusya’nın başlattığı savaşa karşı Ukrayna'nın verdiği mücadelenin daha da yoğun bir şekilde desteklenmesini istedi.

"Savaşta dönüm noktasındayız" diyen Austin, "Rus kuvvetleri yeniden toparlanma sürecine girdi, daha fazla asker topluyorlar ve yeniden silahlanmaya çalışıyor. Şimdi desteğimizi yavaşlatmak yerine, daha da yoğunlaştırma zamanı" diye konuştu. Austin, "Ukrayna halkı bize bakıyor. Kremlin bize bakıyor ve tarih de bize bakıyor. Bu yüzden müttefikler Ukrayna'nın kendini savunması için ne kadar gerekiyorse destek vermeyi sürdürecekler" şeklinde konuştu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, "Almanya, Ukrayna'nın desteklenmesine en büyük katkıyı sağlayan müttefiklerden biri. Ayrıca İngiltere, Fransa, Polonya ve diğer müttefikler Ukrayna’ya savaş tankları tedarik ediyor. Ayrıca hangi müttefiklerin hangi başka sistemleri gönderebileceği konusundaki istişareler de sürüyor" şeklinde konuştu.

Polonya ve Finlandiya‘nın da aralarında bulunduğu bazı NATO ya da AB üyesi ülkeler, ordu envanterlerindeki Leopard tanklarını Ukrayna’ya göndermeyi teklif etmişti. Leopard 2 tankları Almanya'da Rheinmetall fabrikasında üretildiği için, yasal olarak Alman üretimi silahların üçüncü taraflara transferinin Berlin hükümeti tarafından onaylanması gerekiyor.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çarşamba günü Davos'ta Ukrayna'ya Leopard 2 tanklarının tedariki konusunda taahhütte bulunmaktan kaçınmıştı. Scholz’un bu konuda ilk adımı ABD’nin atmasını istediği ve Leopardlar‘ın iznine karşılık, Amerikan Abrams tanklarının Ukrayna’ya verilmesini şart koştuğu öğrenilmişti. Ancak ABD'nin Abrams tanklarını tedarik etmeyi planlamadığı da haber alınmıştı.

Öte yandan Ramstein zirvesi başlamadan önce bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD yönetiminin Ukrayna'ya 2,5 milyar dolarlık ek askeri yardım yapacağını söyledi.

ABD’nin yeni yardım paketiyle birlikte 30'uncu kez Amerikan ordusunun envanterinden Ukrayna'ya silah ve ekipman sağladığını belirten Blinken, Ukrayna'ya 59 Bradley zırhlı muharebe araç, 90 Stryker tipi zırhlı araç, Avenger hava savunma sistemleri ve cephane sağlanacağını açıkladı.

Hangi NATO Üyesi Ne Gönderiyor?

ABD ve müttefikleri Rusya’nın bahar aylarında saldırıları yoğunlaştıracağı endişesinin gölgesinde Ukrayna’ya zırhlı araç desteğini artırıyor. İşte madde madde NATO üyesi ülkelerin Ukrayna için açıkladığı askeri yardımın içeriği.

ABD

Bradley Zırhlı Piyade Savaş Aracı: Üç mürettebat ve yedi asker taşıyabilen 25 mm’lik silahlı zırhlı araç. ABD bu araçlardan 109 adet göndermeyi planlıyor.

M142 Yüksek Mobilite Topçu Roket Sistemi (HIMARS): Çoklu roket ateşleyebilen tekerlekli araç. Amerika bu sistemlerden 38 adet göndermeyi planlıyor.

M109A6 Paladin Motorlu Obüs: 155 mm’lik Mayına Dirençli Pusu Korumalı Araç: Patlamaların etkisini dağıtmayı amaçlayan tekerlekli araç. ABD bu araçlardan 200 adet göndermeyi planlıyor.

Stryker zırhlı personel taşıyıcı: ABD 90 adet göndermeyi planlıyor.

M113 Zırhlı Personel Taşıyıcı: Mayına dayanıklı gövdeye sahip tekerlekli araç.

Yüksek Mobilite Çok Amaçlı Tekerlekli Araç (Humvee): ABD hafif dört tekerlekli ve ABD ordusunun temel unsurlarından olan bu araçlardan 1300 adet göndermeyi planlıyor.

ALMANYA

Panzerhaubitze Obüs: Almanya Hollanda ile ortak proje kapsamında 14 adet 155 mm’lik zırhlı araç göndermeyi planlıyor.

Zuzana Obüs: Almanya Danimarka ve Norveç’le birlikte 155 mm’lik zırhlı araçlardan 16 adet göndermeyi planlıyor.

RCVH 155 Motorlu Obüs: Almanya 18 adet göndermeyi planlıyor.

Marder Piyasa Zırhlı Aracı: MILAN tank-savar rampalı zırhlı araç. Mart sonuna kadar 40 adet göndermeyi planlıyor.

Mayına Dayanıklı Pusu Korumalı MRAP: Berlin 50 adet göndermeyi planlıyor.

M113 Zırhlı Personel Taşıyıcı: Berlin 54 adet göndermeyi planlıyor.

İNGİLTERE

Challenger 2 savaş tankı: 120 mm’lik tank. 14 adet göndermeyi planlıyor.

AS90 155 mm: Topçu silahı. Başlangıç aşamasında sekiz adet batarya sağlayacak.

Bulldog FV432 Zırhlı Personel Taşıyıcı: Sayı henüz belli değil.

FRANSA

AMX 10-RC: Zırhlı muharebe aracı. Tanka benzer profile sahip ancak tekerlekli. Tank imha edici araç olarak tanımlanıyor.

Caesar kendinden motorlu obüs: Paris 18 adet göndermişti ve daha fazlasını göndermeyi planlıyor

POLONYA

Leopard 2 muharebe tankı: Batı’da en yaygın kullanılan Alman yapımı savaş tankı. Varşova 14 adet Leopard tankı göndermeye hazır olduğunu belirtti.

T-72 savaş tankı: Sovyet dönemi muharebe tankı Doğu Avrupa’daki bazı ülkelerin ordularında hala kullanımda. Polonya medyasına göre Varşova Ukrayna’ya 200’den fazla bu tanklardan gönderdi.

Polonya 42 adet de piyade aracı tedarik etti.

SLOVAKYA

BVP-1 Zırhlı piyade aracı: Hafif muharebe amfibik araç. Slovakya bu araçlardan Ukrayna’ya 30 adet gönderdi.

İSVEÇ

Archer Topçu Sistemi: Tekerlekli kendinden motorlu top aracı. Sayı belirsiz.

90 Model Muharebe Aracı: Stokolm 50 adet göndermeyi planlıyor.

DANİMARKA

Caesar kendinden motorlu obüs: 19 adet göndermeyi planlıyor.

KANADA

Senator Zırhlı Personel Taşıyıcı: Kanada 200 adet göndermeyi planlıyor.

HOLLANDA

Modern savaş tankı göndermeyi planlıyor. Ancak Almanya’dan 2 adet Leopard tankı kiralayan Hollanda’nın Berlin’in onayına ihtiyacı var.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG