Erişilebilirlik

Nazarbayev Yine Kazak Cumhurbaşkanı


Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayef oyunu kullanırken

Oyların yüzde 97,7’sini alan 74 yaşındaki Nursultan Nazarbayev, beş yıl daha Kazakistan’da cumhurbaşkanı olmaya hak kazanırken Komünist Parti ve sendikadan aday olan iki kişinin toplam oyları yüzde biri geçmedi

Pazar günü Kazakistan’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi seçimlere hemen hemen rakipsiz giren Nursultan Nazarbayev oldu.

Oyların yüzde 97.7’sini alan 74 yaşındaki Nazarbayev, beş yıl daha Kazakistan’ın Cumhurbaşkanı olmaya hak kazandı. Komünist Parti ve sendikadan aday olan iki kişinin toplam oyları yüzde biri geçmedi.

Rekor düzeyde oy kullanıldığını belirten Seçim Komisyonu, seçmenlerin yüzde 95’inden fazlasının sandığa gittiğini açıkladı.

Oyunu kullanırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Nazarbayev, “Eminim Kazak halkı oylamada tercihini liderliğim altında ülkenin gelişen güvenliği ve kalkınmasına bakarak yapacaktır ” diye konuştu.

1991 yılında Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını ilan eden Kazakistan, başta petrol olmak üzere, doğal kaynaklarının sağladığı gelirle hızlı bir kalkınma içine girdi. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bölgedeki birçok ülkenin karıştığı savaşlardan ve siyasi krizlerden uzak durabilmeyi başaran Kazakistan, hem Rusya hem de Amerika ile yakın ilişkilerini korudu.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Kazakistan’ın 1989’dan beri rakipsiz tek lideri konumunda. İnsan haklarını koruma örgütleri Nazarbayev’i ifade özgürlüğünü ve muhalefeti kısıtlamakla suçluyor. Uluslararası gözlemciler, Kazakistan’da şu ana kadar yapılan hiçbir seçimin özgür ve adil olmadığını savunuyor.

XS
SM
MD
LG