Erişilebilirlik

Nemtsov Suikastıyla Bağlantılı İki Kişi Gözaltında


Rusya’da muhalefet lideri Boris Nemtsov’a geçen hafta düzenlenen suikastla ilgili olarak iki kişi gözaltına alındı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (eski KGB) başkanı Aleksander Bortnikov, gözaltına alınan iki zanlının adının Anzor Gubaşev ve Zaur Dadayev olduğunu bildirdi. Kuzey Kafkaslar bölgesinden oldukları belirtilen bu iki kişinin cinayeti işledikleri söylense de tetiği kimin çekmiş olabileceği konusunda bir açıklama yapılmadı.

Geçen hafta ülkenin önde gelen muhalefet lideri Boris Nemtsov’un Kremlin Sarayı’nın yanı başındaki bir köprüde silahlı saldırıya uğraması, tüm Rusya’yı şoka uğratmıştı. Muhalefet üyeleri, cinayetten hükümeti suçluyor ve tetiği çekme emrini Putin’in verdiğini iddia ediyor.

Nemtsov’un yakın siyasi müttefiklerinden İlya Yaşin, Facebook hesabında yaptığı açıklamada, gözaltına alınan zanlıların gerçek failler olduğu konusunda kuşkuları olduğunu açıkladı. Yaşin yalnızca tetiği çekenler değil, cinayet emrini verenlerin de bulunması ve tutuklanması gerektiğini bildirdi.

Kremlin Nemtsov suikastıyla ilgili suçlamaları reddediyor. Devlet Başkanı Putin, cinayeti “provokasyon” diye nitelerken, sorumluların “gerekli cezayı görecekleri” sözü verdi.

Nemtsov, Kremlin Sarayı’nın hemen yanından geçen Moskova Nehri üzerindeki köprüde bir kadınla birlikte yürürken, yaklaşan bir araçtan çıkan saldırganların açtığı ateş sonucu sırtından dört kez vurulmuştu. Nemtsov, geçen pazar günü büyük bir muhalefet gösterisine önderlik etmeye hazırlanıyordu. 55 yaşındaki muhalefet lideri, ayrıca Rusya’nın Ukrayna krizindeki askeri varlığıyla ilgili bir rapor üzerinde çalışıyordu.

Suikastın ardından pazar günkü gösteriler Nemtsov’u anma eylemine dönüştü.

Nemtsov, öldürülmesinden birkaç hafta önce Sobesednik adlı bir Rus haber sitesine yaptığı açıklamada, Putin’i açıkça kendisini öldürmek istemekle suçlamıştı. “Putin sanıyorum beni öldürtecek” diye konuşan Nemtsov, kendisinin Ukrayna’daki Rus askeri varlığını ilk ortaya çıkaran kişi olduğunu savunmuştu.

Boris Nemtsov 1990’lı yıllarda Boris Yeltsin’in devlet başkanlığı döneminde oldukça nüfuzlu bir başbakan yardımcısıydı. Birçok kişi, kendisinin Yeltsin’in ardından devlet başkanlığına gelmesini bekliyordu.

Ancak Yeltsin, tercihini Vladimir Putin’den yana kullandı ve Putin, 2000 yılında yapılan seçimlerde devlet başkanlığına getirildi. Boris Nemtsov ise, o tarihten bu yana Putin’in en büyük siyasi muhaliflerinden biri oldu.

Nemtsov Eylül ayında Amerika’nın Sesi’ne verdiği demeçte Putin’in Ukrayna’da savaşa girmesinin nedenini açıklarken, kendi güdümündeki eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in halk darbesiyle devrilmesinin intikamını almaya çalıştığını öne sürmüştü.

Boris Nemtsov’un Kiev ve Moskova arasında bir köprü görevi üstlendiğini savunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko da cinayeti kınamıştı.

Başkan Barack Obama da Putin’e yaptığı çağrıda suikastla ilgili acil ve tarafsız bir soruşturma yapılması çağrısında bulunmuştu.

XS
SM
MD
LG