Erişilebilirlik

Netanyahu:Hamas Mitingi Beni Haklı Çıkardı


İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Hamas’ın Gazze’deki mitinginin Filistinlilerin uzlaşma niyeti olmadığını, sadece ülkesini yok etmeyi istediklerini ortaya koyduğunu açıkladı.
Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yeni yerleşim birimleri inşası kararı aldığı için eleştirilen Netanyahu, İsrail’in Gazze gibi asla Batı Şeria’dan tekyanlı çekilmeyeceğini vurguladı.

Hamas’ın kuruluşunun 25. Yılını kutlamak için düzenlenen mitingte konuşan örgütün sürgünden dönen lideri Halid Meşal İsrail’i asla tanımayacaklarını , İsrail topraklarını santim santim geri alacaklarını söylemişti.
Meşal konuşmasında, İsrail’le sekiz gün devam eden çatışmalarda gösterdiği direnç nedeniyle Filistin halkını övmüştü.

Hamas lideri Meşal, İsrail işgalindeki Batı Şeria’yı 1967’deki Altı Gün Savaşı’ndan sonra terkettiğinden bu yana, 1975’teki kısa bir ziyaret dışında Filistin topraklarına gitmemişti.
Sürgündeki Hamas lideri, İslamcı örgütü çoğunlukla Katar’dan ve son zamanlarda Mısır’dan yönetiyordu.

1997 yılında Ürdün’de İsrail ajanlarının ölümcül bir zehirle suikast girişimine hedef olan Meşal, uluslararası toplumun baskısı sonucu ikna olan Başbakan Benjamin Netanyahu’nun panzehir sağlaması sayesinde kurtulmuştu.

Hamas’ı terörist bir grup olarak gören İsrail ve Batılı ülkeler Hamas’ın rakibi ve daha ılımlı Filistin Ulusal Yönetimi’ni destekliyor. Ancak Meşal’in ziyareti, Arap Baharı devrimlerinin ışığında Hamas’ın yükselen itibarının bir göstergesi sayılıyor.

2006 Filistin seçimlerinde mecliste çoğunluğu kazanan Hamas, bir yıl sonra da El Fetih güçlerini Gazze’den çıkarmıştı. O tarihten bu yana, Batı Şeri’yı el Fetih, Gazze’yi Hamas yönetiyor.

STÜDYO VOA

Zelenski Washington’da – 21 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG