Erişilebilirlik

Netanyahu ve Abbas gelecek hafta Türkiye’de


İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu - Filistin lideri Mahmud Abbas
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu - Filistin lideri Mahmud Abbas

Türkiye gelecek hafta hem İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yu hem de Filistin lideri Mahmud Abbas’ı ağırlayacak.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 25 Temmuz’da Abbas, 28 Temmuz’da ise Netanyahu Türkiye’de olacak.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetine icabetle Türkiye'ye gelecek olan liderler, güncel bölgesel ve küresel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunacak” denildi.

Görüşmelerde her iki ülke lideriyle de ikili ilişkilerin yanısıra güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir alışverişinde bulunulacağı belirtildi.

Son dönemde normalleşen Türkiye-İsrail ilişkileri

Türkiye ile İsrail arasında 2022 yılından bu yana yakınlaşma görülüyor.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog 2022 yılının Mart ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Türkiye'yi ziyaret etmişti. Haziran ayında da İsrail ve Türkiye, büyükelçi değişimi de dahil olmak üzere tam diplomatik ilişkilerin yeniden kurulduğunu açıklamıştı. İsrail, 2022 yılının Eylül ayında Türkiye’ye büyükelçi atamıştı.

Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkiler, özellikle 2010’daki Mavi Marmara baskınından sonra kopma noktasına gelmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in özellikle Filistinliler’e karşı izlediği politikaları her fırsatta en sert ifadelerle eleştirirken, Netanyahu da Erdoğan’ı Hamas’a yakın bir duruş sergilediği gerekçesiyle sık sık hedef almıştı.

İsrail, Amerika’nın arabuluculuk girişimiyle, olayda hayatını kaybedenlerden dolayı Türkiye’den özür dilemiş, ancak ilişkileri normale döndürebilme amacıyla girişilen çabalar sonuçsuz kalmıştı.

Deprem sonrası yardım

Türkiye ve İsrail, 2018'de Gazze sınırında ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına karşı düzenlenen protestolar sırasında İsrail güçleri tarafından 60 Filistinli’nin öldürülmesi üzerine büyükelçilerini karşılıklı olarak geri çekmişlerdi.

Son dönemde normalleşen ilişkilerle birlikte, İsrail 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından Türkiye’ye arama-kurtarma personeli ve yardım göndermiş, ayrıca bir sahra hastanesi kurmuştu.

Depremin ardından İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen Türkiye'yi ziyaret etmiş ve “İsrail Türkiye’nin yanındadır” mesajını vermişti.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’den USAID aracılığıyla Filistin halkına 21 milyon dolar yardım – 5 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG