Erişilebilirlik

Netanyahu'dan Trump'a Duvar Desteği


İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksika sınırına duvar örme planına destek verdı. Netanyahu, İsrail’in güney sınırına inşa ettiği duvarın yasadışı göçmenleri durdurduğunu söyledi.

İsrail Başbakanı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Başkan Trump haklı. Ben İsrail'in güney sınırı boyunca duvar inşa ettim. Tüm yasadışı göçü durdurdu. Mükemmel başarı, mükemmel fikir" ifadelerini kullandı.

ABD’nin eski İsrail büyükelçisi Daniel Shapiro ise, Netanyahu’nun açıklamasını yine Twitter üzerinden eleştirdi. Shapiro, “İsrail’in Sina yarımadası ile sınır sorunları, ABD’nin sınırıyla benzer değil. Onların çözüm işlerini yarıyor olabilir ama bizim işimize yaramaz” diye yazdı.

Böyle sıcak bir konuda İsrail’in Amerikan siyasetine müdahil olmasını açıklamanın zor olduğunu da yazan Shapiro, Trump ile Netanyahu arasında bir anlaşma olabileceğini dile getirdi.

Donald Trump kampanya sürecinde, İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma sözü vermişti. Hafta başında Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, "Bu konuyu tartışmanın henüz daha ilk aşamalarınızdayız" demişti.

Donald Trump hafta içinde Fox televizyonuna verdiği mülakatta, “İnsanlar korunma istiyor ve duvar korur. İsrail’e sorun. Daha önce büyük bir felaket yaşıyorlardı. Şimdi duvar var ve sıkıntıları yüzde 99.9 azaldı” diye konuşmuştu.STÜDYO VOA

Hakan Fidan New York’ta resmi görüşmelerini sürdürdü – 22 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG