Erişilebilirlik

New Hampshire Önseçimi de Mitt Romney'in


New Hampshire Önseçimi de Mitt Romney'in

Amerika’da Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayını belirlemek için yapılan önseçimlerin ikincisini de Mitt Romney kazandı

Eski Massachusetts valisi oyların yüzde %39’unu, rakiplerinden Texas milletvekili Ron Paul ise %23’ünü aldı. Amerika’nın eski Pekin büyükelçisi Jon Huntsman oyların %17’sini alarak yarışı üçüncü; Iowa’da ikinci sırada bulunan Rick Santorum ise %10 oy ile dördüncü sırada bitirdi.

Mitt Romney, son 30 yıl içinde Cumhuriyetçi Parti’nin hem Iowa hem de New Hampshire eyalet önseçimlerini kazanan ilk aday oldu. Seçim sonuçları belli olduktan sonra taraftarlarına hitap eden Romney, buna atıfta bulunarak eyaletin tarihi bir an yaşadığını söyledi.

Obama’nın başkan olarak sınıfta kaldığını ileri süren Mitt Romney kendisinin ülkeyi bambaşka bir şekilde yöneteceğini söyledi.

Mormon mezhebinden olan eski Massachusetts valisi Romney, rakiplerince yeterince muhafazakâr olmamakla suçlanıyor. 76 yaşındaki Teksaslı milletvekili Ron Paul ise savaş karşıtı söylemleriyle gençler arasında çok popüler.

Iowa ve New Hampshire eyaletleri tüm ülkeyi temsil etmese de ilk iki önseçim olduğu için çok ilgi görüyor ve başarılı adayların seçim kampanyasına ivme kazandırabiliyor.

Cumhuriyetçi Parti’nin yaza doğru kesinleşecek başkan adayı, Kasım’da, Demokrat Parti'nin ikinci dönem adayı Başkan Barack Obama'yla yarışacak.

Cumhuriyetçi Parti’nin üçüncü önseçimi, 21 Ocak'ta Güney Carolina'da eyaletinde yapılacak.

XS
SM
MD
LG