Erişilebilirlik

Nobel Fizik Ödülü Yerçekimi Dalgaları Gözlemcilerinin


Bilim adamları Rainer Weiss, Barry Barish ve Kip Thorne, yerçekimi dalgalarıyla ilgili çalışmaları sayesinde Nobel Fizik Ödülü’nün sahibi oldu.

Üç bilimadamı 1,1 milyon dolarlık ödülü paylaşacak.

Albert Einstein’ın Genel Görelilik Kuramı, bir kütle hız kazandığında oluşan yerçekimi dalgalarının varlığını öngörüyordu. Ancak dalgaların resmen gözlemlenmesi oldukça yeni bir durum.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Rainer Weiss, California Teknoloji Enstitüsü’nden Barry Barish ve Kip Thorne, bu alandaki çalışmalarını LIGO adlı merkezde yürüttüler. Bu merkez dalgaların dünyadan geçerken zamanda ve mekanda yaptıkları küçük değişiklikleri ölçüyor.

LIGO, yerçekimi dalgalarını dünyada ilk kez 2015 yılında saptadı. Bilim adamları bu dalgaların iki kara deliğin çarpışması ve tek bir büyük kara delik oluşturmaları sonucu oluştuğunu söylüyor.

2015 yılındaki bu buluş, açıklandığında sadece bilim adamları arasında değil, toplumda da yankı uyandırmıştı.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nden Ariel Goobar, bu buluşun Galileo’nun teleskobu icat ederek Jüpiter’i ve Ay’ları görmemizi ve birden bire evrenin sandığımızdan daha geniş olduğunu anlamamızı sağlamasıyla kıyaslanabilecek ölçüde büyük olduğunu söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Tüm Şiddetiyle Florida’yı Vurdu - 28 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:14 0:00
XS
SM
MD
LG