Erişilebilirlik

Numan Kurtulmuş ve Ümit Özdağ arasında Suriyeliler anlaşmazlığı 


AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, yaptıkları basın açıklamasında, Suriyeliler konusunda uzlaşma sağlayamadıklarını kameralar önünde ifade etti.

Kurtulmuş ile Özdağ, yaklaşık 1 saat boyunca 28 Mayıs'taki ikinci tur Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin görüştü. Zafer Partisi Genel Merkezi'ndeki görüşme sonrasında yapılan ortak açıklamada; sığınmacı politikası, terörle mücadele ve milli güvenlik konularının ele alındığı dile getirildi. Numan Kurtulmuş ve Ümit Özdağ arasında Suriyeliler konusundaki açıklamalarda farklılık olduğu dikkat çekti.

Kurtulmuş, verimli bir görüşme yaptıklarını belirterek, Zafer Partisi’nin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek vermesini ümit ettiklerini soyledi.

Kurtulmuş, “Her iki taraftan müşterek gördüğümüz konuyu paylaşmak isterim. Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü, Suriye'nin kuzeyi, Irak'ta Türkiye'yi tehdit eden önemli mesele olduğunu buna karşı milli duruş gösterilmesinin zorunlu olduğu fikirlerini beyan etmek isterim. Türkiye'nin meselelerinden birisi göçmenler meselesidir. Önemli bir mesele ama bu meselenin Türkiye'nin isteği üzerine değil şartlar neticesinde ortaya çıktı. Bu insanlar hayatta kalabilmek için buraya geldiler. Ama Türkiye'nin yüklenebileceği bir sınır var. Hükümetimiz Suriyeliler'in güvenli ve onurlu geri dönüşü için çalışıyor, mesafe alıyor. İnşallah Suriye'de normalleşmenin sağlanması, barış ve huzur ortamının temin edilmesi için son derece samimi ve takvimlendirilmiş bir çalışma içindeyiz. Önümüzdeki dönemde 1 milyon Suriyeli'nin geriye dönüşünü sağlayacak oradaki konutların yapımı meselesi zaten gündemimizde. Bir an önce gönüllü ve güvenli geri dönüşünün temin edilmesi için çalışmalar sürüyor. Sayın Kılıçdaroğlu, 10 milyon Suriyeli getirdiniz, 10 milyon daha getireceksiniz dedi. Bu doğru değil. Resmi rakamlarla 4 milyon 994 bin Suriyeli var. Bunun iki katını söyledi. Yanlış bilgiyi kamuoyu ile paylaştı” diye konuştu.

(Suriyeliler konusunda) Aramızda farklılıklar olduğu açıktır”

Ümit Özdağ da, verimli bir görüşme olduğunu ve partisi ile bugünkü görüşmeyi itişare edeceğini kaydederek, Kurtulmuş'un kendisine herhangi bir teklifle gelmediğini sözlerine ekledi.

Özdağ, “Terör örgütlerinin Türkiye'ye yönelik faaliyetlerini ve alınması gereken politika uygulamalarını değerlendirdik. Türkiye'nin en önemli meselesi olan sığınmacı ve kaçaklar meselesinde gündeme getirdiğimiz çözüm önerilerini paylaştık. Aramızda belirli farklılıklar olduğu açıktır. Onurlu ve gönüllü dönüş bir politikadır. Zafer Partisi'nin politikası ile gerekirse zorla, devletin egemenlik hakkını sonuna kadar kullanması gereken politikalardır” dedi.

A Haber'in Arap seçmen videosu soruldu

Kurtulmuş ve Özdağ'a, A Haber'in yaptığı röportajda Arapça konuşan ve Türkçe bilmediğini belirten seçmen profili soruldu.

Bu soru üzerine Kurtulmuş, “Ben videoyu görmedim ama Türkiye'de sayıları çok abartıldığı gibi olmayan, vatandaşlık kazanmış olan az sayıda Suriyeli'nin de T.C. vatandaşı olarak zaten oy kullanma hakkı var. T.C. vatandaşı olmayan bir kişinin oy kullanması mümkün mü? Ben videoyu bilmiyorum... Görmediğim bir şeyi cevaplandırmak durumunda bırakıyorsunuz ama T.C. vatandaşı olan herkesin oy kullanma hakkı var” yanıtını verdi.

Videoyu kendi Twitter hesabından paylaştığını anımsatan Özdağ ise, “A Haber telif dolayısıyla videoyu kaldırtmış Twitter hesabımdan. Hakikaten Türkçe bilmeyen insanların da seçmen olduğunu biliyoruz. Yurtdışında oy kullandıklarını biliyoruz. Afganistan'da doğmuş, Türk vatandaşı oy kullanıyor, böyle şeyler görüyoruz. Bu demokratik değil. Vatandaşlık verilenler 10 sene süre geçmeden, Türkçe'yi öğrenmeden Türk milletinin kaderiyle ilgili oy kullanamasın. Gayrimenkul karşılığı vatandaşlık verilmesin” tepkisini paylaştı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG