Erişilebilirlik

Obama Askeri Müdahale İçin Bastırıyor


Obama Beyaz Saray'da Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ve Azınlık Lideri Nancy Pelosi ile
Başkan Barack Obama Kongre'den Suriye askeri müdahale yetkisi alacağından emin olduğunu açıkladı. Obama bu açıklamayı Salı günü Beyaz Saray'da Kongre liderleriyle düzenlediği ortak toplantı sırasında yaptı.

Kongre'den “ölçülü, sınırlı” bir askeri müdahaleyi onaylamasını istediğini belirten Obama bunun Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’a ve uluslararası kuralları sınamayı düşünen diğer ülkelere “açık bir mesaj” göndereceğini söyledi. Obama, Amerika’nın Suriye muhalif güçlerin savaş yeteneğini arttıracak daha geniş bir strateji belirlediğini sözlerine ekledi.

Öğleden sonra Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey’in Senato Dış İlişkiler Komisyonu'nda ifade vermeleri bekleniyor.

Bir gün önce öndegelen iki Cumhuriyetçi Senatör John McCain ve Lindsey Graham, Başkan Obama ile yaptıkları görüşmenin kendilerini umutlandırdığını, ancak başkanın önerisinde bazı değişiklikler görmek istediklerini açıkladı. Senatörler Obama yönetiminin Suriye muhalefetini güçlendirecek ve Beşar Esat’ı devirmeye yardımcı olacak sağlam bir plan oluşturmakta olduğunu da söyledi.

McCain görüşme sonrası Amerika’nın Suriye’ye yönelik askeri müdahalesinin göstermelik değil ciddi olması gerektiğini söyledi. McCain Suriye’deki iç savaşın tüm bölgeyi sarmaya başladığını ve Irak’ı el-Kaide için yeni bir üslenme yeri haline getirdiğini belirtti. McCain Kongre'nin başkana yetki vermeyi reddetmesinin sonuçlarının “felaket” olacağını da vurguladı. Graham ise Esat iktidarda kaldığı sürece Suriye için bir siyasi çözüm olamayacağını söyledi.

İki senatör de Obama yönetimini isyancıları silahlandırmada acele etmediği için eleştirdi. Senatörler Suriye ordusunun iki yıldan beri Rusya ve İran’dan silah aldığını, bunun isyancılar için savaşı zorlaştırdığını belirtti.
XS
SM
MD
LG