Erişilebilirlik

Obama BP Yetkilileriyle Biraraya Geliyor


Görüşmede, petrol faciasının yol açtığı zararın telafi yolları üzerinde durulması bekleniyor

Başkan Barack Obama bugün Beyaz Saray’da British Petroleum yetkilileriyle biraraya geliyor. Görüşmede, petrol faciasının yol açtığı zararın telafi yolları üzerinde durulması bekleniyor.

Başkan Barack Obama ve bazı Kongre üyeleri felaketten sorumlu tuttukları BP’nin körfezi temizlemesini ve faciadan zarar görenlere tazminat ödemesini istiyor. Bazı Kongre üyeleri BP’nin özel bir hesap açmasını ve bu hesaba tazminat ödemelerinde kullanılmak üzere 20 milyar Dolar yatırmasını istiyor.

Başkan dün iki günlük Körfez ziyaretini tamamladıktan sonra Beyaz Saray’da Oval Ofis’ten yaptığı televizyon konuşmasında durumu değerlendirdi ve bundan sonra atılacak adımları halka anlattı.

Meksika Körfezi’ndeki petrol faciasını Amerika’nın karşı karşıya kaldığı en büyük felaket olarak niteleyen Obama, bunun tekrarlanmaması için temiz enerjiye geçilmesini istedi. Başkan bu tür bir geçişin pahalıya mal olacağını söyledi, ancak fosil yakıtlardan vazgeçilmediği takdirde bunun uzun vadede ülke ekonomisi, ulusal güvenlik ve çevre üzerinde oluşturacağı zararların daha büyük olacağını belirtti.

Başkan konuşmasında BP’nin oluşan maddi zararı telafi etmesi gerektiğini de söyledi.

BP şirketi Obama’nın konuşmasının ardından yaptığı açıklamada körfezin temizlenmesi ve felaketten etkilenenlerin zararının telafi edilmesi Başkan’la hemfikir olunduğuna vurgu yapıldı.

20 Nisan günü Louisiana eyaleti kıyıları açıklarında bulunan petrol platformunda bir patlama meydana geldi. Patlamada 11 işçi ölürken, binlerce varil petrol okyanus tabanındaki kuyudan yayılmaya başladı.

Yeni tahminlere göre kuyudan okyanusa yayılan petrolün miktarı günde 35 ile 60 bin varil arasında.

XS
SM
MD
LG