Erişilebilirlik

Obama: 'BP Yolaçtığı Zararın Bedelini Ödeyecek'


ABD Başkanı, Oval Ofis'ten yaptığı ilk televizyon konuşmasında Amerikan tarihinin en büyük çevre felaketi üzerinde durdu ve British Petroleum şirketinin, yolaçtığı tahribatı tamamen tazmin etmesini sağlayacaklarını söyledi

Başkan Barack Obama, Amerika’nın Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısının yol açtığı felakete karşı yıllarca mücadele edeceğini söyledi.

Başkan, bu tür felaketlerin yeniden yaşanmasını önlemek için temiz enerji tüketimine giden yolda ilerleme sağlamaya devam edilmesini istedi.

Göreve geldiği günden beri ilk kez Beyaz Saray’daki makam odasından ulusa seslenen Başkan, petrol sızıntısını Amerika’nın karşılaştığı en kötü çevre felaketi olarak niteledi.

Petrol sızıntısı krizi 20 Nisan tarihinde baş gösterdi. Louisiana eyaleti kıyıları açıklarında bulunan petrol platformunda yaşanan patlama 11 işçinin ölümüne neden oldu. O tarihten beri günde binlerce varil petrol petrol kuyusundan okyanusa yayılıyor.

Yeni tahminlere göre kuyudan sızan petrolün miktarı günde 35 ile 60 bin varil arasında. Petrol körfeze kıyısı olan eyaletlerin sahillerine kadar ulaştı. Bu eyaletler arasında Florida da var. Bu durum doğal hayatı ve bölge ekonomisini tehdit ediyor.

Başkan Obama felaketin Amerika’nın neden temiz enerjiye geçmesi gerektiğini acı bir şekilde hatırlattığını söyledi. Böyle bir geçişin pahalıya mal olacağına işaret eden Obama fosil yakıtlardan vazgeçilmediği takdire bunun uzun vadede ülke ekonomisi, ulusal güvenliği ve çevreye yapacağı zararın daha büyük olacağını belirtti.

Başkan, çevre felaketine neden olan petrol platformunun sahibi British Petroleum (BP) şirketini, yolaçtığı zararı tam olarak tazmin etmeye zorlayacaklarını söyledi. Obama, BP yetkilileriyle bugün Beyaz Saray’da görüşecek.

Bu arada Kongre üyeleri dün aralarında BP’nin de bulunduğu dünyanın en büyük 5 petrol şirketinin yöneticilerini sorguya çekti. Kongre üyeleri şirket yöneticilerini potansiyel felaketlere karşı gerekli önlemleri almamakla suçladı.

Kongre paneli, BP’nin Amerika yöneticisi Lamar McKay’i şirketin zarar gören petrol kuyusundaki operasyonlarıyla ilgili sorguladı. Panel, kazanın BP’nin bütçe kısıntılarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını soruşturuyor.

Temsilciler Meclisi'ndeki oturumu yöneten Kongre üyesi Edward Markey beş şirketin de acil durum planlarının birbirinin neredeyse aynı olmasını ve planlardaki tutarsızlığı eleştirdi.

XS
SM
MD
LG