Erişilebilirlik

Obama’dan Gençlere Yönelik Yeni Girişim


Obama’dan Gençlere Yönelik Yeni Girişim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

Başkan Barack Obama, Kızılderili gençlerin yoksulluk ve uyuşturucu bağımlılığı gibi sorunların üstesinden gelmeleri için yeni bir girişim başlattı. Başkan bu çerçevede, Kuzey Dakota eyaletindeki bir Kızılderili Yerleşim Bölgesi’ni ziyaret etti

Standing Rock (Dikili Taş) yerleşim bölgesinde bulunan Oturan Boğa Üniversitesi’nden 22 yaşındaki çevre bilimleri öğrencisi Maurianna Loretto’ya göre Amerikan yerlisi gençlerin engelleri aşabilmeleri için eğitim şart: “Bu toplum bazı zorluklarla karşı karşıya. Gençler bazı olumsuzlukların etkisine kolaylıkla girebiliyor. Bu gençlerin doğru yolu bulmalarına yardımcı olacak kişilere ihtiyacımız var.”

Bazıları için doğru yolu bulmak oldukça zor. Yerli gençlerin üçte birinden çoğu yoksulluk içinde yaşıyor. 10-24 yaş arası gençler arasındaki en büyük ikinci ölüm nedeni, intihar. Yerliler ayrıca Amerika’da en düşük lise mezuniyet oranına sahip.

Beyaz Saray’ın yayınladığı rapora göre, yerli gençlerin içinde bulunduğu zor durumun nedeni, hükümetin yıllardır yaptığı yanlışlar. Rapor, ekonomik kalkınma ve eğitim alanında edinilen kazanımları da ele alıyor.

Kızılderili Eğitim Dairesi’ni yeniden yapılandıran İçişleri Bakanı Sally Jewell, yerlilerin gittiği okulları düzeltmenin 1 milyar dolara malolacağını söylüyor: “Amerikan yerlilerinin eğitimine büyük önem veriyoruz. Ancak daha katetmemiz gereken çok uzun bir yol var. Özellikle inşaat için fona ihtiyacımız var. Okulların üçte biri çok kötü durumda, neredeyse yıkılacak halde.”

Başkan Obama, Haziran ayında Dikili Taş’a yaptığı ziyaret sırasında yerli gençlerin sorunlarını birinci elden dinleme fırsatı buldu. Yaptığı ziyaretten çok etkilenen Obama, Amerikan yerlisi gençlerin liderlik deneyimi kazanacağı, üniversite eğitimi ve kariyer fırsatları yakalayacağı bir girişim başlattı.

Obama girişim hakkında şunları söyledi: “Genç yerli Amerikalılar’a hakettikleri desteği vermek istiyoruz. Bu gençlere yatırım yapmak zorundayız. Eğer onlara inanır, onları seversek çok büyük işler başarabileceklerine eminim. Sadece kendi aileleri için değil, kabileleri ve Amerika için bunu yapmaları gerekiyor.”

Ulusal Yerli Kabileler Gençlik Birliği Eşbaşkanı Brian Moskwetah Weedan için Obama’nın verdiği mesaj büyük önem taşıyor: “Kabile gençliğinin kendi toplumları içinde öne çıkma zamanı geldi. Hükümetle olan ilişkilerde de rol üstlenmeleri gerekiyor. Kendilerini göstermeleri çok önemli.”

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG